fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Co mówił premier w Sejmie? Wszystko o exposé Donalda Tuska

W Sieci Opinii
Exposé Donalda Tuska było "mocne" (prezydent), "zręczne" (Jarosław Kaczyński) i "śmiałe" (Tadeusz Mazowiecki). Większość polityków i komentatorów przyznaje, że ma mieszanie odczucia po słowach i decyzjach premiera
 
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zaprasza premiera na mównicę. Premier dziękuje obywatelom "za wielki spokój i determinację, którą wykazali przez ostatnie cztery lata".
Nie było łatwe, bo czasy, w jakich przyszło nam żyć, okazały się bardziej skomplikowane, bardziej nieprzewidywalne niż ktokolwiek mógł pomyśleć kilka lat temu.
Premier sumuje wzrost PKB we wszystkich latach jego rządów: w latach 2008-11 wzrost w Polsce wyniósł 15,4 proc., średnia w Unii Europejskiej to - 4 proc. Według premiera następnym krajem jest Słowacja, której gospodarka w analogicznym okresie urosła o 8 proc.
Premier deklaruje zmniejszenie nadmiernego deficytu finansów publicznych. W 2012 r. ma on wynieść 3 proc. PKB. Na koniec kadencji, jego zdaniem, wyniesie 1 proc. PKB. Dług publiczny ma w 2015 r. spaść do 47 proc.
Będziemy musieli podjąć działania niepopularne, w tym działania, które będą wymagały wyrzeczeń od wszystkich.
Chcemy zwiększyć daninę za wydobycie miedzi i srebra - zapowiada premier. Wskazuje, ze dotyczy to też innych kopalin, w tym gazu łupkowego.
Premier zapowiada likwidację niektórych ulg i przywilejów. Zapowiada podwyższenie ulgi na trzecie i kolejne dziecko (ulgi na wcześniejsze dwoje dzieci pozostają bez zmian). Zamożni obywatele nie będą mieli ulgi na pierwsze dziecko, a jedynie na kolejne. Becikowe nie będzie przysługiwać rodzinom, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie. Częściowo zniknie możliwość odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodów przy umowach autorskich. Stanie się to w momencie, gdy roczne dochody przekroczą 85 tys. złotych. Wszyscy ministrowie będą musieli zdawać raporty z deregulacji. Administracja ma działać sprawniej. Decyzje będą wydawane szybciej, a czas procesów sądowych ma skrócić się o 1/3. Nie będzie ulgi na Internet. Przez 4 lata to ostatnie ma przynieść budżetowi 1,5 mld. złotych.
Składka rentowa zostanie podniesiona o 2 proc. Zostaną tym obciążeni jedynie pracodawcy. Waloryzacja rent i emerytur przez jakiś czas nie będzie procentowa, ale kwotowa.
Zmiany w ubezpieczeniach rolników. Ci, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 ha nadal będą dotowani przez państwo. Posiadacze gospodarstw o powierzchni 6-15 ha zapłacą połowę składki. Powyżej tej granicy rolnicy zapłacą całą składkę. Premier chce wprowadzać od 2013 r. rachunkowość dla rolników. Stopniowe zmiany mają prowadzić do płacenia przez rolników podatków na normalnych zasadach oraz likwidacji KRUS.
Wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo. Docelowo kobiety i mężczyźni mają odchodzić na emeryturę w wieku 67 lat.
Co 4 miesiące wiek emerytalny przesuwać będziemy o miesiąc. 67 lat w przypadku mężczyzn osiągniemy w roku 2020, w przypadku kobiet w 2040 - zapowiada Tusk.
Zmiany dotkną też mundurowych, ale tylko tych, którzy zaczną służbę od przyszłego roku. Mają oni przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (minimum 25 lat służby). W górnictwie dotychczasowe przywileje zachowają tylko ci, którzy pracują pod ziemią.
Premier zapowiada zmiany w konkordacie. Chce, żeby księża znaleźli się w powszechnym systemie ubezpieczeń. Policja i wojsko "pod specjalną ochroną". Po 1 lipca 2012 r. mundurowi mają dostać 300 zł podwyżki. Premier przedstawia swój rząd jako "centrum przed radykalizmami, które ujawniły się tak przykro na ulicach Warszawy 11 listopada":
Wspólnota narodowa potrzebuje znaków. (...) Nikt nie powinien nikogo na siłę chrystianizować, ale i laicyzować. Krzyż nie powinien być powodem wojny. (...) Naprawdę nowocześni będziemy wtedy, gdy będziemy szanować nasze wspólne fundamenty: krzyż, orła, flagę, święto 11 listopada
I na tym kończy wystąpienie. Marszałek Ewa Kopacz zarządza dwugodzinną przerwę. Rusza fala komentarzy, zapraszamy do nich także Państwa...
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA