fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Już dwa rekiny rafowe w Warszawskim Oceanarium

oceanarium Blue City
Przewodnicy Oceanarium Warszawskiego żyli w przekonaniu, że w jednym z akwariów żyje rekin rafowy - jeden rekin rafowy. Jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że nie jeden, ale dwa
Przewodnik oceanarium Krzysztof Pętlak jak co dzień oprowadzał grupę pasjonatów życia podwodnego. Jak zwykle trochę dłużej zatrzymał się przy akwarium z narodzonym niedawno rekinem rafowym, który ciągle budzi wielkie zainteresowanie i sympatię zwiedzających. Jakież było jego zdziwienie gdy jedno z oprowadzanych dzieci pokazało, że w akwarium znajdują się nie jeden, a dwa rekiny rafowe.
Kolejny rekin rafowy pojawił się na świecie bez świadków, we wczesnych godzinach rannych.
Od rozpoczęcia wystawy odwiedzający mogli podziwiać cztery podświetlone kapsuły jajowe, w których pływały maleństwa. Oba wyklute rekinki mają się dobrze, oglądać je będzie można jeszcze do wiosny tego roku. Z pozostałych dwóch kapsuł jajowych, w najbliższym czasie wyklują się kolejne rekiny rafowe.
Kapsuły rekina rafowego pochodzą z Indonezji, gdzie rekiny żyją na wolności. W środowisku naturalnym samica rekina rafowego składa kapsuły jajowe, pozostawiając je bez opieki. Selekcja silniejszych osobników jest „w rękach” natury. W kapsule rekin znajduje wraz z jajkiem, z którego czerpie pokarm. Dojrzewanie rekina rafowego trwa od 7 do 11 tygodni po czym osobnik wykluwa się i zaczyna samodzielne życie. Jak każdy rekin, rekin rafowy jest drapieżnikiem i żywi się rybami. Żeruje w nocy, wtedy też zauważamy jego największą aktywność. W środowisku naturalnym jest narażony na niebezpieczeństwo ze strony innych drapieżników, dlatego w oceanarium w Blue City oddzielono kapsuły jajowe od innych ryb i stworzono warunki zbliżone do naturalnych. Rekin rafowy w momencie wyklucia ma około 20 cm i jest pokryty czarno-białymi pręgami. Osobniki dorosłe osiągają wielkość do 120 cm i z wiekiem zmieniają barwę.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA