fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Prawnikiem Pro Bono 2011 została Franciszka Pniewska, radca prawny z Koszalina

W tym roku laur przypadł mec. Franciszce Pniewskiej z Koszalina. Dwie osoby otrzymały wyróżnienie
– Serce i trud włożone w prace pro bono są niezmierzalne – mówił Filip Czernicki z Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych podczas wczorajszej uroczystości wręczenia nagrody. Odbyła się ona razem z rozstrzygnięciem rankingu kancelarii prawnych.
To już dziewiąta edycja konkursu Prawnik Pro Bono. Jego organizatorem jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a „Rz" objęła patronat medialny. W tym roku kapituła nagrody postanowiła nadać ten zaszczytny tytuł Franciszce Pniewskiej, radcy prawnemu z Koszalina. W poprzednich edycjach konkursu została ona czterokrotnie wyróżniona.
W czasie uroczystości wręczono też nagrodę za działalność pro bono przyznaną pośmiertnie Joannie Agackiej-Indeckiej, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Odebrał ją Krzysztof Indecki.
Dwie osoby otrzymały wyróżnienia: Sylwia Zarzycka, radca prawny z Wrocławia, oraz Zbigniew Król, adwokat z Legnicy.
Sylwia Zarzycka pracuje w zawodzie od 2006 r. Utworzyła fundację Między Niebem a Ziemią, z którą cały czas jest związana. Fundacja pomaga dzieciom ciężko chorym, m.in. udzielając porad prawnych i organizując aukcje charytatywne. W ubiegłorocznej akcji udało się zebrać  280 tys. zł dla podopiecznych fundacji. Tegoroczna akcja już ruszyła i odbywa się pod hasłem: „Prawnicy 2013 – o pasjach i pomaganiu". Pani mecenas wspiera również prawnie podopiecznych wrocławskiego hospicjum.
Zbigniew Król w zawodzie prawnika przepracował 30 lat, początkowo jako sędzia, później zdecydował się zostać radcą prawnym. Od 2007 r. współpracuje z jeleniogórskim Kołem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Początkowo były to telefoniczne konsultacje, a od 2008 r. mec. Król oraz pracownicy jego kancelarii udzielają porad prawnych podopiecznym tego koła. Świadczy także pomoc prawną Klubowi Seniora w Złotoryi. Rokrocznie bierze udział w akcjach udzielania bezpłatnych porad przez korporacje prawnicze.
Od lat zasady konkursu są takie same. Jego celem jest promocja prawników pomagających pro bono, tzn. świadczących nieodpłatnie pomoc prawną lub wspierających swoją wiedzą różne instytucje i organizacje pozarządowe. Laureata wybiera kapituła konkursu. W jej skład wchodzą wybitni prawnicy, prezesi sądów, szefowie korporacji prawniczych, a także laureaci poprzednich edycji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA