fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Prawa i obowiązki rowerzystów: Kiedy można jechać rowerem po chodniku

Rowerzystom grozi kara, jeśli przeszkadzają na drodze lub stwarzają zagrożenie
Fotorzepa, Piotr Nowak
Jazda cyklistów obok siebie nie jest możliwa na drogach zbyt wąskichi w korkach. Wówczas bowiem utrudniają ruch innym pojazdom
Zanim wyruszysz na pierwsze wiosenne trasy, nie tylko zadbaj  o techniczny stan swojego sprzętu, ale i zapoznaj się z  przepisami, które obowiązują rowerzystów. Te bowiem lubią się zmieniać. Tak się stało prawie rok temu.
Od 21 maja 2011 r. weszły w życie nowe, przyjaźniejsze dla rowerzystów rozwiązania. Miały dać im większą swobodę poruszania się.
Zmotoryzowani są karani za utrudnianie im życia. Na drogach pojawiły się pasy ruchu przeznaczone dla rowerów (część jezdni specjalnie oznaczona) często prowadzące do śluz rowerowych, które na skrzyżowaniu pozwalają bezpiecznie zatrzymać się rowerzystom i je opuścić.
Kiedy kierowca zatrzymuje  się w śluzie lub na drodze dla rowerów czy pasie ruchu dla nich, płaci mandat.
Rower na ciągu pieszym jest gościem i musi  ustąpić przechodniowi
Nowe przepisy pozwalają też rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać na rondzie ze środkowej części pasa, a nie tylko ze skrajnej prawej. Na tym nie koniec.
Rowerzysta przed skrzyżowaniem może wyprzedzać wolno jadące pojazdy z prawej strony. Kierowca, który go wyprzedza niebezpiecznie, np. nie zachowa odstępu, również płaci  mandat.
Cykliści zyskali też prawo do podróżowania obok siebie, jeśli nie utrudnia to ruchu innym pojazdom.
Jeśli jednak przeszkadzają  na drodze lub stwarzają zagrożenie, muszą zapłacić karę. Już nie tylko kierujący motorowerem, ale także pasażer muszą  mieć kask. Kiedy go brakuje, kierujący dostaje mandat.
Od prawie roku cykliści mogą też warunkowo korzystać z chodnika. Chodzi o trzy sytuacje:
Inna równie ważna zmiana dotyczy podróżowania na rowerach z dziećmi. Teraz zamiast niewygodnych fotelików, szczególnie na dłuższej trasie, dzieci mogą być przewożone w specjalnych przyczepkach.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.lukaszewicz@rp.pl
Zobacz też inne testy z poradnika "Poznaj prawa na drodze":
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA