fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kariera coraz mniej ważna

Fotorzepa, Bartłomiej Zborowski Bar Bartłomiej Zborowski
W życiu Polaków praca traci na znaczeniu jako najistotniejsza wartość. Bardziej niż kilka lat temu cenimy sobie czas wolny. Najważniejsze są niezmiennie rodzina i dzieci
Zmienia się hierarchia wartości Polaków. Najbardziej widać to w przypadku pracy i kariery. Jeszcze osiem lat temu praca była bardzo ważna dla 77 proc. badanych, trzy lata temu dla 71 proc., teraz już tylko dla 58 proc. Tak wynika z porównania październikowego badania OBOP dla Centrum Myśli Jana Pawła II z sondażami CBOS.
– To zapewne konsekwencja spadku bezrobocia – mówi Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog i członek zespołu badawczego Centrum Myśli Jana Pawła II. – Wartość pracy rośnie, gdy jest jej mało, spada, gdy nie ma z nią kłopotów.
Wzrosło natomiast znaczenie czasu wolnego. W 1999 roku był on bardzo ważny tylko dla 24 proc. osób. W opinii socjologa Grzegorza Makowskiego dzieje się tak dlatego, że Polacy są przepracowani. Tymczasem coraz więcej ludzi chce się realizować nie tylko przez pracę, ale także np. przez zainteresowania.
Polacy cenią też sobie coraz bardziej przyjaciół i znajomych. Dziesięć lat temu wskazało na tę wartość zaledwie 26 proc. badanych. Dziś – dwa razy więcej.
– Ale nie cierpi na tym rodzina. Nadal zajmuje ona najwyższe pozycje w hierarchii wartości Polaków – zauważa dr Fedyszak-Radziejowska. W ostatnich latach najbardziej na znaczeniu straciła pogoń za karierą – trzy lata temu była bardzo ważna dla 39 proc. badanych. Dziś tylko dla 18 proc.
– Wyniki sondażu dowodzą zmian, które zaszły w ostatnich dwóch latach w społeczeństwie – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, socjolog. – Jesteśmy wciąż na dorobku, ale coraz mniej martwimy się o przyszłość, o utratę pracy. Cenimy wolny czas i chcemy korzystać z owoców rosnącego dobrobytu. Czy różnimy się skalą wartości od innych? W Niemczech np. rodzina jest ważna dla 68 proc. badanych, radość z życia – 26 proc. Amerykanie cenią najbardziej zdrowie oraz pogłębianie relacji z rodziną.
—barka, p. jen., p. g.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA