fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Gowin za zamrożeniem sędziowskich i prokuratorskich zarobków

Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Decyzja o zamrożeniu płac sędziów i prokuratorów jest uzasadniona, bo wszystkie grupy uprzywilejowane powinny uczestniczyć w procesie uzdrawiania finansów państwa - twierdzi minister sprawiedliwości Jarosław Gowin
We wtorkowym programie "Kropka nad i" w TVN24 Jarosław Gowin stwierdził, że poziom sędziowskich i prokuratorskich zarobków może być w przyszłości przedmiotem dyskusji, ale gdy obecnie trzeba szukać wszędzie oszczędności, to należy to zaczynać nie od warstw najuboższych, ale od grup, które są stosunkowo dobrze uposażone.
Zdaniem ministra, sędziowie i prokuratorzy w porównaniu do średniej krajowej zarabiają więcej od swoich niemieckich kolegów.
Jarosław Gowin nie jest natomiast zwolennikiem likwidacji stanu spoczynku.  - Co innego stan spoczynku. To jest sprawa bardziej złożona, czeka nas na ten temat dyskusja w rządzie, ale ja jestem zwolennikiem pozostawienia takiego rozwiązania - powiedział minister.
Dodał jednak, że zmienione mogą być trochę zasady przechodzenia w stan spoczynku. - Zniesiony może być przywilej przechodzenia w stan spoczynku kobiet - sędziów w wieku 55 lat i mężczyzn w wieku 60 lat, którzy posiadają odpowiedni staż pracy w tym zawodzie. Dla kobiet ta wysługa lat to obecnie 25 lat, a dla mężczyzn 30 lat. - Tu trzeba wprowadzić rozwiązania, które będą obowiązywały powszechnie - stwierdził Jarosław Gowin.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA