fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wałęsa, czyli mędrzec

Tyle dobrych wiadomości przytłoczyło nas ostatnio, że aż człowiek zaczyna się niepokoić. Europa podpisała traktat, w którym przemyciła w nieco innej formie to, co obywatele odrzucili wcześniej w referendum jako projekt konstytucji.
Oznacza to, że demokracja europejska wchodzi w kolejne stadium, w którym najważniejsze sprawy w ponadnarodowych gremiach rozwiązywali będą mędrcy dla dobra obywateli, nie fatygując ich przy tym bez potrzeby. Żeby wszystko było jasne, powołana zostanie po prostu „grupa mędrców”, która zaprojektuje dla nas i za nas przyszłość Europy. Na jej czele stanie były premier Hiszpanii Felipe Gonzales, który w czasie swoich rządów doprowadził kraj do takiego stanu, że sporo czasu zajęło jego następcy Jose Aznarowi wyciąganie go z gospodarczych tarapatów. Jednak to nie Aznarowi zaproponowano przewodniczenie tej grupie. Nie jest socjalistą.
Ale to nie koniec dobrych wiadomości. W grupie mędrców Polacy mają mieć swojego przedstawiciela i będzie nim… Lech Wałęsa.
Na początku ucieszyłem się. Delegowanie Wałęsy oznacza, że nikt grupy tej na serio nie traktuje. Potem jednak usłyszałem premiera i przeraziłem się nie na żarty. Tusk przekonywał, że Wałęsa za granicą cieszy się „autentycznym autorytetem”. Wiem, że to prawda, jestem z tego zadowolony i dlatego boję się jeszcze bardziej. Czy ktoś, kto choć chwilę słuchał Wałęsy, może go traktować jak autorytet? Musimy bronić naszego żywego symbolu, naszego narodowego dobra! Najlepiej byłoby zamknąć go w muzeum, ale podniósłby się krzyk o łamanie praw człowieka. Może więc chociaż nie dawać mu tłumacza. Wałęsa żadnego – nie wyłączając polskiego – języka nie zna, a więc właściwie nie ma znaczenia, po jakiemu mówi. I tak nie sposób go zrozumieć. I nie ma co liczyć na to, że zechce w gronie mędrców wyniośle milczeć.
Już zdążył ogłosić, że owa grupa jest jego pomysłem, który teraz „podłapali” Europejczycy. On jednak nadal ma zamiar dzielić się z nimi swoimi refleksjami i pomysłami na temat przyszłości naszego kontynentu. I co my teraz zrobimy?!
Skomentuj na blog.rp.pl/Wildstein
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA