fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rośnie rynek cloud computingu

Flickr
Usługi w obrębie informatycznej chmury, czyli cloud computingu, to czarny koń branży informatycznej. W 2016 roku będą już warte 83 mld dol.
Chmura danych, czyli cloud computing, to najdynamiczniej rozwijająca się część rynku IT -  zarówno w Polsce, jak i na świecie. O skali zainteresowania tematem przenoszenia się usług informatycznych z konkretnych serwerów do wirtualnej „chmury" świadczą liczne raporty opublikowane w ostatnim czasie.
Według danych firmy Visiongain chmura obliczeniowa w 2016 roku  będzie warta 82,9 mld dol. Z kolei gigant informatyczny Cisco podaje, że do 2015 roku ruch sieciowy związany z przetwarzaniem danych w ramach cloud computingu zwiększy się aż 12-krotnie. Do 2014 roku usługa ta będzie stanowić ponad połowę wszystkich procesów roboczych centrów przetwarzania danych.
- Rozwiązania w chmurze to przyszłość IT. Firmy decydują się na nie m.in. ze względu na znaczne oszczędności, jakie się z nimi wiążą – mówi Marek Marczuk, dyrektor ds. rozwiązań i strategii w Huawei Polska, dodając, że korzystanie z chmury zwalnia firmy z konieczności utrzymywania własnych serwerowni czy opłacania abonamentu w centrach danych, co daje znaczne oszczędności.
Firma IDC, która przygotowała raport pt. „Poland's Cloud Services Market 2011 – 2015", podaje, że w 2010 roku usługi cloud computingu stanowiły 7 proc. polskiego rynku IT, szacowanego na ponad 520 mln dol. Ewa Zborowska, analityk IDC, twierdzi, że w Polsce rozwój tej branży jest jeszcze na wczesnym etapie.
- Rosnąca mobilność czy konsumeryzacja powodują, że większość organizacji będzie musiała rozważyć możliwość skorzystania z tych nowych rozwiązań – mówi Zborowska.
- Ze względu na problem z opóźnieniami w transmisji danych Polska jest gotowa na razie na zastosowanie średniozaawansowanych aplikacji zbudowanych w oparciu o przetwarzanie w chmurze – mówi Grzegorz Dobrowolski, dyrektor techniczny w firmie Cisco.
To się ma szybko zmieniać, co sugerują prognozy IDC dla tego rynku, mówiące o 33-procentowej średniorocznej stopie wzrostu do 2015 roku. Jest ona zdecydowanie wyższa od 5-procentowej średniej dla całego rynku IT.
- Choć proces oswajania się z takim stylem zarządzania biznesem musi potrwać, to coraz bardziej powszechna obecność internetowych aplikacji, takich jak elektroniczna bankowość, sprawia, że najbliższe lata polskiego rynku IT mogą należeć właśnie do chmury – mówi Edward Jędrzejowski, z firmy informatycznej Epicor Software Poland. - Głównym czynnikiem, który opóźnia pełną popularyzację rozwiązań chmurowych, jest psychologiczna obawa przedsiębiorców  przed „wirtualnością" chmury.
Na świecie udział cloud computingu w całym rynku IT sięga obecnie 10 proc., ale według szacunków IDC do 2014 roku ma się zwiększyć do 16 proc. Ich wartość wzrośnie w tym czasie do 45 mld dol.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA