fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

To banki wpływają na rynek nieruchomości

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Liczba transakcji na rynku nieruchomości w porównaniu z czasem hossy może być nawet dziesięć razy mniejsza
Wpływ na taką sytuację ma m.in. zaostrzenie polityki banków, które  udzielają kredytów hipotecznych.
- Liczba transakcji spadła praktycznie do jednej dziesiątej poziomu z lat ożywienia - oceniają analitycy z serwisu KRN.pl. - Potencjalnymi klientami banków są dziś osoby zamożne, które mają wysoką zdolność kredytową.
Według analityków nawet połowa z potencjalnych nabywców może mieć na tyle duże oszczędności, że jest w stanie zapłacić za nieruchomość gotówką. - Otrzymanie kredytu hipotecznego przez takich klientów nie stanowi więc problemu - nabywcy spełniają zaostrzone bankowe kryteria. Banki w bezpośredni sposób wpływają więc na stymulowanie popytu efektywnego na rynku nieruchomości - czytamy w raporcie KRN.pl. - Wprowadzenie restrykcyjnej polityki jest też w stanie skutecznie wyhamować obrót na rynku nieruchomości.
Jaki wpływ na rynek nieruchomości mają działania banków? KRN.pl przeprowadził w listopadzie sondę na ten temat. -  Zdecydowana większość uczestników badania, bo 92 proc., twierdzi, że wpływ banków jest znaczący - podają przedstawiciele serwisu.
Przypominają, że w poprzedniej sondzie ponad 95 proc. osób uznało, że to głównie banki są odpowiedzialne za dzisiejszy stan dekoniunktury gospodarczej.
- Wyniki nie są zaskakujące. Kupowanie nieruchomości za gotówkę w okresie hossy należało do rzadkości. W czasie koniunktury gospodarczej na rynku i przy mniej restrykcyjnej polityce banków większość osób posiłkowała się kredytem hipotecznym. Dość często spotykaną praktyką było również udzielanie kredytów nawet do 100 proc. wartości nieruchomości - przypominają analitycy KRN.pl. - Poprawie koniunktury nie sprzyjają wprowadzane rekomendacje, ograniczające zdolność kredytową klientów, a także powolne wygaszanie programu dopłat do kredytów "Rodzina na swoim",
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA