fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Ile zarabia minister

Członek rządu dostaje wynagrodzenie ok. 12,5 tys. zł
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Członek rządu dostaje wynagrodzenie ok. 12,5 tys. zł. Do tego dochodzi dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa
Najwyższe wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w rządzie otrzymuje prezes Rady Ministrów. W roku 2010 roczna pensja Donalda Tuska wyniosła 198 tys. 771 zł 24 gr. Wynagrodzenie ministrów reguluje ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Na ich pensje składają się trzy elementy: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i dodatek stażowy. Punktem wyjścia do ustalenia wysokości ministerialnej płacy jest kwota bazowa.
W 2011 roku jest taka sama jak w 2008 i wynosi 1766,46 zł. Wartość ta jest powiększana zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP w sprawie zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. I tak mnożnik wynagrodzenia zasadniczego dla ministra jest ustalony na poziomie 5,6, a mnożnik dodatku funkcyjnego na poziomie 1,5. Obliczone w ten sposób wynagrodzenie zasadnicze wynosi 9 tys. 892,20 zł miesięcznie, a dodatek funkcyjny 2 tys. 649,70 zł. Do tego dochodzi dodatek za wysługę lat, określony w art. 22 ustawy o pracownikach urzędów państwowych.
Po pięciu latach przepracowanych w urzędzie państwowym minister otrzyma 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Maksymalnie za wysługę lat minister może więc otrzymać blisko 2 tys. zł. Członkom Rady Ministrów przysługuje także nagroda jubileuszowa. Wynosi od 75 proc. wynagrodzenia po 20 latach pracy do 400 proc. wynagrodzenia z okazji 45-lecia.
Na wyższe wynagrodzenia mogą też liczyć ministrowie, którzy są jednocześnie parlamentarzystami.
– Minister, który jednocześnie jest posłem lub senatorem, pobiera także dietę parlamentarną – mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. Wysokość diety to 25 proc. uposażenia parlamentarzysty. W tym roku wynosi ona 2 tys. 473,08 zł. Dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA