fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Spadną cła na piwo i wino w Rosji

Iwona Trusewicz
Aż 30 razy niższe będą za sześć lat cła na piwo wwożone do Rosji. Zmniejszą się też cła na wino z zagranicy
Dziś prezydent Michaił Saakaszwili podpisał dokumenty znoszące ostatnią przeszkodę na wejściu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jest to umowa o administrowaniu granic Osetii Południowej i Abchazji (niezależny obserwator - firma audytorska będzie monitorować przepływ towarów) oraz memorandum o zrozumieniu wzajemnym między delegacjami obu krajów.
Rosja ze swojej strony zgodziła się obniżyć cła importowe na napoje alkoholowe. Jak podał Interfaks, do 2018 r cło na piwo spadnie z 30 eurocentów/0,5 l dziś do 1 centa. Spadną też cła na wino z obecnych 20 proc. do 12,5 proc. w ciągu 4 lat.
To szczególnie dobra wiadomość dla gruzińskich winiarzy. Przed 2006 r, w którym Rosja wprowadziła embargo, roczna sprzedaż gruzińskich win na tym rynku wynosiła ponad 330 mln l.
Gruzja jest najstarszym regionem winiarskim świata. Winna latorośl rosła tam już 8000 lat temu. W kraju produkuje się 500 lokalnych gatunków trunków z winorośli w tym naturalne wina czerwone półsłodkie. Od czasu rosyjskiego embarga, coraz więcej gatunkowych gruzińskich win zaczęło trafiać też na rynek polski.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA