fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Solidarna Polska - klub zwolenników Ziobry

Konferencja klubu Solidarna Polska
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Siedemnastu parlamentarzystów PiS założyło własny klub w Sejmie - "Solidarna Polska". Nie wystąpili z partii, jednak rzecznik PiS Adam Hofman zapowiedział, że zostaną usunięci
Szefem klubu został Arkadiusz Mularczyk. - Tworzymy parlamentarny klub Solidarna Polska, który ma się solidaryzować z naszymi kolegami. Liczymy na refleksję we władzach Prawa i Sprawiedliwości i na zastanowienie się, czy ta sytuacja nie dzieli polskiej prawicy - mówił Mularczyk. Zapewnił, że nie oznacza to rozstania z PiS. - Nie tworzymy partii, partia jest jedna, jest nią Prawo i Sprawiedliwość - wtórował mu Zbigniew Ziobro. Europoseł dziękował za "piękny gest, którego celem jest też zwycięstwo PiS".
Nowy klub tworzy szesnastu posłów i jeden senator, wśród nich są m.in. Beata Kempa, Andrzej Dera i Marzena Wróbel. Mularczyk podkreślił, że w sytuacji, gdy okaże się, że usunięci z PiS eurodeputowani  będą mogli wrócić do partii, zapadnie decyzja o połączeniu z klubem Prawa i Sprawiedliwości.
Zaznaczył, że oczekują na mądre decyzje. Pytany, czy liczą się z wyrzuceniem z partii odparł: - To jest w tej chwili dla nas nieistotne.
Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że tzw. ziobryści - zakładając nowy klub Solidarna Polska - złamali statut PiS i "jeśli się nie zreflektują", to będą wykluczeni z Prawa i Sprawiedliwości. - W związku z tym, że ci państwo są członkami innego klubu, to złamali statut i oczywiście - jeśli się nie zreflektują, jeśli to nie jest tak, że się po prostu zaplątali - to będą wykluczeni z PiS - powiedział Hofman.
- Statut mówi, że trzeba być członkiem klubu (PiS), jeśli się tego nie robi, to Komitet (Polityczny PiS) podejmuje decyzję o wykluczeniu, jest to właściwie automatyczna decyzja, rzecz jest oczywista - dodał rzecznik PiS.
Jak przekonywał, nie ma dla niego znaczenia, czy będą dalsze odejścia do nowego klubu. - Z naszego punktu widzenia, nie ma większego znaczenia, czy będzie to 16, 17 czy 18 osób - zaznaczył.
Potwierdził to po posiedzeniu klubu PiS Mariusz Kamiński. Poseł PiS stwierdził, że statut partii nakazuje jej członkom przynależność do klubu. - Mam nadzieję, że zrozumieją swój błąd i wrócą - powiedział.
Po spotkaniu z dziennikarzami, parlamentarzyści zanieśli do gabinetu marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny informację o utworzeniu nowego klubu. Nie chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy będą zgłaszali swojego kandydata na wicemarszałka Sejmu.
Klub Solidarna Polska:
posłowie: Beata Kempa, Andrzej Dera, Marzena Wróbel, Tadeusz Woźniak, Mieczysław Golba, Jerzy Rębek, Patryk Jaki, Piotr Szeliga, Jarosław Żaczek, Andrzej Romanek, Arkadiusz Mularczyk, Jan Ziobro, Edward Siarka, Józef Rojek, Mariusz Orion Jędrysek, Jacek Bogucki oraz senator Maciej Klima.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA