fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Getto Gospel: historia 16-letniego Dominika z Pragi

PAT
Na warszawskiej Pradze też zdarzają się cuda. Zdaje się o tym świadczyć historia 16-letniego Dominika
Wychowany na Brzeskiej nie miał lekko. Ławka przed sypiącą się kamienicą, na której dorośli i podrostki wymieniają się doświadczeniami. W bramie nastoletnie dziewczyny przeklinają, biją się, kopią przy okrzykach kibicujących im zachwyconych malców. Dorośli nie interweniują, mają swoje sprawy. Dominik z powodu popełnionych wykroczeń za miesiąc trafi do ośrodka socjoterapeutycznego. Kumplowi chwali się, że znajoma organizuje dla niego z tej okazji imprezę.
– Co tu świętować? – nie pozostawia złudzeń kolega. – Jakbyś szedł do dobrej szkoły – to co innego, ale ty idziesz do ośrodka. Można stypę urządzać.
Pewnego dnia Dominik trafia na teren zboru „Praga dla Chrystusa” – Kościoła Bożego w Chrystusie. Młodzi, zapaleni misjonarze proponują mu pomoc. Opowiadają o własnym życiu, które przez długi czas także było pełne poplątanych ścieżek.
– Jestem muzykiem, mogę ci pomóc – mówi jeden z nich. – Pokaż, że jesteś kimś, a nie tylko kolesiem, który jara szlugi i pije tanie wino.
Ta propozycja jest dla Dominika kusząca, bo pasjonuje się rapem, pisze teksty, próbuje je śpiewać. Coraz częściej szuka towarzystwa młodych, którzy z radością opowiadają o Bogu. Potrzebuje sojuszników, ludzi, którzy go zrozumieją. Przychodzi na kościelne spotkania wspólnoty. – Bóg wysłuchuje każdej modlitwy, ale niekoniecznie od razu – tłumaczy mu dziewczyna.
Takich słów Dominik nie usłyszy w domu. – Nie ma Boga i już – twierdzi matka. Opowiada, że choć wychowywały ją zakonnice i był nawet moment, w którym chciała zostać jedną z nich – to już odległa przeszłość. Mówi, że nie rozumie, jak Bóg mógł pozwolić na istnienie obozów koncentracyjnych i mordowanie dzieci... I tak Dominik zostaje sam. Mimo zmian, które w nim zaszły, musi stawić się w placówce wychowawczej – inaczej doprowadzi go tam policja. Po kilku dniach przysyła matce kartkę: „Mamo! przepraszam Cię, ale nie umiem sobie poradzić z ośrodkiem. Nie martw się o mnie, jestem w dobrym miejscu, czasem zadzwonię... chcę żyć jak normalny człowiek... Pa pa Dominik”.
W tym miejscu historia się urywa. Warto, by Jakub Radej, autor filmu, wrócił do swego bohatera za kilka lat.
Getto gospel
19.25 | tvp 2 | PONIEDZIAŁEK
WYBRANE Z TYGODNIA
Transakcja 0.15, HBO 2, sobota
Anna Grodzka, transseksualistka i od niedawna posłanka, opowiada o swoim skomplikowanym życiu przed i po zmianie płci. Reżyseria – Sławomir Grünberg i Katka Reszke.
Inferno. Niedokończone piekło Henriego-Georges'a Clouzota 10.10, TVP Kultura, niedziela
Film Serge'a Bromberga i Ruxandry Medrei o wielkim francuskim reżyserze, który kręcąc w 1964 roku obraz „Inferno", musiał się zmierzyć z własnym szaleństwem.
Pink Floyd. Rozmaitości 1967 – 2005 23.25, TVP 2, niedziela
Brytyjski film opowiada o zespole, począwszy od wydania pierwszego singla „Arnold Layne" w 1967 roku, a skończywszy na londyńskim koncercie zjednoczonego na nowo zespołu w 2005 roku.
Trzynastka 0.12, TVP Info, poniedzialek
Przejmujący film Ewy Borzęckiej o matce samotnie wychowującej trzynaścioro dzieci.
Miasto bez Boga
21.40, Planete, czwartek
Film Jacka Petryckiego o budowie Nowej Huty – wzorcowego socrealistycznego miasta bez kościołów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA