fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

OFE wypłaciły ponad 1 mld zł po zmarłych

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
1,1 mld zł odziedziczyli Polacy po zmarłych krewnych będących klientami OFE do końca września tego roku – wynika z danych zebranych od towarzystw emerytalnych
Z czego tylko w gotówce fundusze emerytalne wypłaciły prawie 800 mln zł, a pozostałą kwotę przetransferowały na konto w OFE współmałżonka.
W skrócie można powiedzieć, że jeżeli klient OFE w chwili śmierci był w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy pieniędzy zgromadzonych na rachunku zmarłego na rachunek małżonka  (w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej).
Reszta (lub całość jeśli osoba nie była w związku małżeńskim) oszczędności zmarłego przekazana zostaje natomiast osobom wskazanym imiennie przez zmarłego, a w sytuacji gdy zmarły nie wskazał żadnej osoby, pieniądze te wchodzą w skład spadku.
Według przedstawicieli OFE w rzeczywistości kwota wypłat mogłoby to być wyższa, gdyby nie fakt, że część spadkobierców czy członków rodzin nie zgłasza do OFE informacji o śmierci bliskich, więc nie korzysta z możliwości dziedziczenia oszczędności. Według informacji PTE do końca września 20111 r. zmarło ponad 144 tys. ich klientów. Dla porównania: w OFE oszczędza 15,5 mln ubezpieczonych.
Najwięcej wypłaciły pod śmierci klientów największe fundusze: Aviva i ING. Odpowiednio 265,6 mln zł i prawie 220 mln zł. Najmniej z kolei fundusz Polsat (10,4 mln zł).
Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku łączna wypłacona przez OFE kwota przekracza 215 mln zł. To prawie tyle ile w całym ubiegłym roku (230 mln zł).
Z roku na rok kwota ta będzie zresztą rosnąć ze względu na starzenie się klientów OFE. Co za tym idzie – będą rosły kwoty im przekazywane, bo rośnie kapitał emerytalny.
W poniedziałek w serwisie mojaemerytura.rp.pl opublikowany zostanie poradnik dla spadkobierców i uposażonych po zmarłym klienci OFE.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA