fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2011

Partie walczą o elektorat

Jolanta Kwaśniewska i Ryszard Kalisz
Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Partia Kaczyńskiego kusi wieś, ludowcy stawiają na sielskość, rząd rozdaje dodatki, a lewica chce renegocjować konkordat
O elektorat wiejski walczyły we wtorek PiS i PSL. – Polska tradycyjna wieś to polskie złoto – mówił Jarosław Kaczyński we wsi Złota (woj. łódzkie). Obiecał, że będzie walczył m.in. o zrównanie unijnych dopłat dla rolników.
PSL zaprezentowało nowy spot. Inaczej niż w poprzednich, w których kreowało  się na nowoczesną i dynamiczną partię, tu panuje sielski klimat. Starszy mężczyzna zrywa jabłka, kobieta wiesza pranie i czerpie wodę ze studni. "Dzięki tym ludziom jesteśmy dzisiaj w tak wspaniałym miejscu" – słyszymy.
– PSL walczy o tę część elektoratu wiejskiego, który kiedyś przeszedł do PiS – mówi politolog dr Bartłomiej Biskup z UW.
Ludowcy mają też pomysł dla młodych znajdujących się w  trudnej sytuacji mieszkaniowej. Proponują nadbudowy na dachach bloków z płyty.
Socjalną twarz pokazał także rząd. Na ostatnim posiedzeniu przed wyborami zdecydował, że dodatkowe 100 zł miesięcznie w listopadzie i w grudniu otrzymają osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne. Donald Tusk zapewnił, że to dopiero początek pomocy opiekującym się chorymi.
PiS zaś przekonywało, że tylko ono jest w stanie zrealizować pragnienia Polaków. Rzecznik partii Adam Hofman przedstawił sondaż TNS OBOP, z którego wynika m.in., że 84 proc. chce dostępu dzieci do stomatologa i pielęgniarki, a 76 proc. – by rząd wspierał rodzinę w kupnie mieszkania. – PiS to zrealizuje – zapewniał. A prezes PiS zapowiedział, że, by poprawić sytuację emerytów, jego partia chce dać Polakom wybór między OFE a ZUS.
Kaczyński starł się też z  dziennikarzem TVN. Gdy ten spytał go o wypowiedź z książki szefa PiS, że wybór kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie był kwestią przypadku, Kaczyński spytał go: – Panie redaktorze, ja jestem zmuszony zapytać pana, z jakiej pan jest redakcji: polskiej czy niemieckiej?
Walka trwała we wtorek i w lewym skrzydle. Była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska i numer jeden na warszawskiej liście SLD Ryszard Kalisz zachęcali do oddania głosu na kobiety. SLD zaprezentował też wizję neutralnego światopoglądowo państwa. Chce m.in. renegocjacji konkordatu, uporządkowania zasad finansowania Kościoła.
– SLD niewątpliwie czuje się zagrożone przez Palikota, bo do tej pory tak bardzo radykalizmu w tych kwestiach nie eksponował – ocenia Biskup. – Wzrost notowań Palikota jest zagrożeniem nie tylko dla SLD, ale i PO.
Podkreśla, że PO może też mieć elektorat podobny do tego, o który walczą SLD i PJN.
We wtorek Sojusz zaapelował do PO o wycofanie spotu "Oni pójdą na wybory, a Ty?" Spot dzieli Polaków – oburza się SLD.
PJN zapowiada pozew wyborczy przeciw premierowi za  jego słowa dla "Newsweeka": "Dzisiaj nie ma nikogo, kto by powiedział: "Jak zdobędę władzę, to przywrócę poprzednią składkę OFE"". PJN chce walczyć o przywrócenie tych składek.
Zniechęcać Polaków do głosowania na PO zamierzają kibice. Wczoraj sprzed Sejmu wyruszył "tóskobus" Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA