fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Historia olimpiad kulturalnych

Londyn
AFP
Od stu lat lat igrzyskom towarzyszą festiwale kulturalne – pisze Paulina Wilk
Trwająca od jesieni 2008 r. Olimpiada Kulturalna w Londynie jest jednym z największych przedsięwzięć artystycznych towarzyszących rywalizacji sportowej w historii. Setki instytucji publicznych i niepublicznych, centrów kultury i niezależnych autorów przygotowują imprezy, nawiązujące do tradycji starożytnej - igrzysk dla ciała, umysłu i ducha, a także idei Pierra de Coubertin, założyciela Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, o łączeniu sportu ze sztuką.
Pierwsza nowożytna olimpiada artystyczna towarzyszyła igrzyskom w Sztokholmie w 1912 r., nazywano ją wówczas „pięciobojem muz". Artyści rywalizowali o medale w pięciu dyscyplinach sztuki: architekturze, muzyce, literaturze, rzeźbiarstwie i malarstwie. Większość twórców przygotowywała dzieła inspirowane tematyką sportową. Medale przyznawano im aż do igrzysk w Londynie w 1948 r. Od 1952 r. igrzyskom towarzyszą serie wydarzeń kulturalnych, pierwsi na ten pomysł wpadli Finowie.
Hiszpanie, organizatorzy igrzysk 1992 r. w Barcelonie, zapoczątkowali inny zwyczaj, by całą olimpiadę - czyli cztery lata dzielące igrzyska - wypełniać kulturalnymi atrakcjami. Hiszpanie prezentowali bogactwo swojej kultury, a przy okazji wypromowali instytucje dziś bardzo popularne wśród turystów, jak Muzeum Picassa. Także Grecy przed igrzyskami w 2004 r. uruchomili program artystyczny i zaprosili artystów światowej sławy, m.in. kompozytora Philipa Glassa, ale recenzje zebrali słabe.
Brytyjczycy największe wydarzenia artystyczne zapowiedzieli dopiero na przyszły rok. Bogaty program z udziałem wielkich gwiazd ma dorównać rozmachowi Chińczyków, którzy w 2008 r. w Pekinie zorganizowali kilka spektakularnych festiwali. Stały się one zresztą powodem krytyki chińskich władz; sam Ai Wei Wei, który zgodził się zaprojektować pekiński stadion, krytykował rząd za urządzanie widowiskowej maskarady, mającej przesłonić łamanie praw człowieka.
Skromny program artystyczny zaproponowali Kanadyjczycy w Vancouver zimą 2010 r., za to postawili na nowe media i zorganizowali pierwsze w dziejach wirtualne igrzyska artystyczne - CODE.
Rok temu rozpoczęła się olimpiada kulturalna w Soczi. Gospodarze zimowych igrzysk 2014 r. stworzyli program podzielony na cztery części: w 2010 r. prezentowali rosyjskie kino, teraz świętują rok teatru, w styczniu ruszy 12-miesięczny festiwal muzyki, a 2014 r. będzie sezonem muzeów. W czasie samych igrzysk ponownie zaprezentowane zostaną te wydarzenia, które wzbudziły największe zainteresowanie. Podobnie jak Brytyjczycy, Rosjanie zaplanowali nie tylko masowe widowiska i imprezy plenerowe, ale i wiele kameralnych imprez.
Również w Rio de Janeiro trwają już przygotowania do igrzysk 2016 - budowane są muzea i galerie, jakich w mieście dotąd brakowało, powstaje m.in. sala koncertowa i Muzeum Sztuk. Zaplanowano inwestycje na ogromną skalę, nie wiadomo jednak, jaka część zostanie zrealizowana.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA