fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

UOKiK sprawdzi opłaty za publiczne przedszkola

Niezgodne z prawem jest pobieranie opłaty za każdą rozpoczętą godzinę ponad czas zadeklarowany w umowie podpisanej z przedszkolem - wskazują sądy
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Urząd sprawdzi, czy gminy nadużyły prawa. Jeśli tak, to niektóre umowy mogą zostać zakazane. Rodzice uzyskają też pomoc u miejskich rzeczników
– W tej chwili badamy wszystkie sygnały w sprawie opłat za przedszkola publiczne, które napływają do delegatur Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli będą podstawy, rozpoczniemy postępowanie wyjaśniające – mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. Zaznacza jednak, że UOKiK może interweniować tylko gdy gmina nadużywa pozycji dominującej.
Z taką interpretacją nie zgadza się część prawników.
– Sam urząd nie umie oddzielić ochrony konsumentów od ochrony konkurencji, z którą mamy do czynienia w przypadku pozycji dominującej. Prezes UOKiK może wydawać decyzje administracyjne w sprawie zakazu posługiwania się określonymi klauzulami umownymi – mówi Mateusz Pilich, adiunkt na Wydziale Prawa UW, autor komentarza do ustawy o systemie oświaty.
Podobnie uważa Stefan Płażek, adiunkt na Wydziale Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– UOKiK ma kompetencję do badania wzorów umów, jakie przedszkola zawierają z rodzicami. Wykładnia, w której nie podlegałyby one niczyjemu badaniu pod kątem zawierania klauzul niedozwolonych, jest nie do przyjęcia. Prawna ochrona nabywcy pary skarpetek nie może iść dalej niż ochrona rodziców dziecka chodzącego do przedszkola – uważa Płażek.
UOKiK uważa, że rodzice powinni przede wszystkim skorzystać z możliwości zaskarżenia do sądu administracyjnego uchwały rady gminy wprowadzającej bezprawne ich zdaniem opłaty. Z tym że wiele umów stanowi załącznik do zarządzenia wójta, burmistrza czy prezydenta. Tak jest np. w Szczecinie. A zarządzenie nie jest aktem prawa miejscowego i nie podlega kontroli wojewody czy wojewódzkich sądów administracyjnych.
– Rodzice powinni zgłaszać się do UOKiK bądź do powiatowych rzeczników praw konsumenta – podpowiada Mateusz Pilich.
Zobacz serwisy:
Nasz poradnik » Opłaty za przedszkole 2011
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA