fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niższe zyski PGF

Polska Grupa Farmaceutyczna reorganizuje się. Do końca roku planuje wydzielić ze spółki-matki osobną spółkę zajmującą się hurtową sprzedażą do aptek, w 100 proc. zależną od PGF - poinformował prezes Jacek Szwajcowski
- Wydzielenie hurtu do aptek, który jest najstarszą częścią naszej organizacji, będzie miało aspekt organizacyjny i powinno pomóc w zarządzaniu holdingiem. Chcemy mieć cztery linie biznesowe, za które odpowiedzialne będą cztery osoby – mówił dziś Szwajcowski, prezentując wyniki grupy za I półrocze.
Główne linie biznesowe PGF to: hurt do aptek (pod marką PGF - za ten obszar działalności odpowiada 13 spółek, zlokalizowanych w największych miastach Polski); hurt do szpitali, realizowany przez spółkę PGF Urtica, która zaopatruje ponad 80 proc. szpitali w Polsce; detal (za rozwój detalicznej dystrybucji farmaceutyków w Europie Środkowej i Wschodniej odpowiedzialna jest spółka Central European Pharmaceutical Distribution N.V.) oraz usługi dla producentów, dostarczane przez spółkę Pharmalink, na które składają się głównie usługi logistyczne, usługi call center oraz dystrybucja bezpośrednia.
W I półroczu 2011 r. hurt do aptek stanowił 49 proc. przychodów ze sprzedaży całej grupy. Reorganizacja ma dać oszczędności grupie.
Notowany na warszawskiej giełdzie dystrybutor farmaceutyków miał 5,33 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kwartale 2011 r. wobec 19,20 mln zł zysku rok wcześniej.  Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 15,45 mln zł wobec 29,52 mln zł zysku rok wcześniej.
Skonsolidowane przychody wyniosły 1,56 mld zł wobec 1,4 mld zł rok wcześniej.
Po ogłoszeniu wyników akcje spółki tracą 3,6 proc.
PGF zaopatruje prawie 9 tys. aptek w Polsce w tym; 2280 aptek w programie "Dbam o Zdrowie", 4700 aptek prywatnych oraz 1720 aptek sieciowych, oferując 25 tys. preparatów ze wszystkich grup terapeutycznych.  Spółka współpracuje w ramach tego segmentu  z 750 dostawcami.
Rynek hurtowy w Polsce w II kwartale 2011 r. wzrósł o 2 proc. w skali roku do 6,3 mld zł sprzedaży, zaś w I półroczu sprzedaż wyniosła 13,4 mld zł, co oznacza wzrost o 6 proc. rok do roku.
PGF spodziewa się, że w przyszłym roku dynamika wzrostu przychodów grupy wyniesie około 10 proc., a rentowność netto na poziomie 1 proc.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA