fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Gdzie i za ile kupisz dom od dewelopera

Oaza Kampinos w Małocicach w gminie Czosnów
Materiały Inwestora
Metr domu od dewelopera można dziś kupić w Warszawie, podobnie jak rok temu, średnio za 4,8 tys. zł. Pod miastem budynki tanieją
Kamil Łysik, starszy analityk redNet Consultig, oblicza, że w Warszawie na koniec drugiego kwartału br. było w sprzedaży ok. 660 nowych domów, natomiast pod koniec ub.r. deweloperzy oferowali ich w stolicy ok. 770.

Zamiast mieszkania

Średnia cena ofertowa domów w Warszawie na koniec pierwszego półrocza br. to 5,4 tys. zł za mkw. Rok wcześniej było to 5,37 tys. zł za mkw. Z kolei średnia stawka za mkw. domów sprzedanych na koniec drugiego kwartału br. wyniosła 4,8 tys. zł i była niemal identyczna jak przed rokiem. – Mimo że w sprzedaży pojawiają się nowe projekty, oferta opiera się przede wszystkim na inwestycjach od dawna znajdujących się na rynku, często już ukończonych – zauważa Kamil Łysik.
Według niego podaż domów spada, bo deweloperzy wolą budować osiedla wielorodzinne. Klienci poszukują bowiem przede wszystkim mieszkań. – Postępująca wyprzedaż domów stworzy jednak lukę popytową, którą deweloperzy będą chcieli zapełnić – prognozuje.
Marek Marchut ze spółki Victoria Dom ocenia, że dziś najbardziej poszukiwane są domy od 120 do 150 mkw. na 300 – 500-metrowych działkach. – Domy o takiej powierzchni są dostępne w stosunkowo atrakcyjnych cenach, które można porównać z ceną ok. 50-metrowego mieszkania w centrum Warszawy – tłumaczy Marek Marchut.
Dorota Kamińska-Rybicka z MT Development potwierdza, że klienci są zainteresowani domami od 130 do 160 mkw. – Interesują ich więc budynki metrażowo zbliżone do mieszkań czteropokojowych lub większych – mówi Kamińska-Rybicka.

Stawki bez zmian

Diamentic Estate domy oferuje na osiedlu Saskie Zacisze przy ul. Wał Miedzeszyński w Wawrze. W ofercie jest 25 budynków o powierzchni 189 lub 224 mkw., stojących na 166 – 338-metrowych działkach. Ceny zaczynają się od 1,1 mln zł. Inwestycja ma być oddana w grudniu br.
Jak podkreśla deweloper, jednym z atutów projektu jest dobre doświetlenie budynków dzięki wysokim na 1,8 m energooszczędnym oknom.
Tomasz Łukasiewicz z Diamentic Estate mówi, że przed podjęciem decyzji o zakupie klienci uważnie sprawdzają położenie nieruchomości, rozwiązania technologiczne oraz jakość wykończenia. Duże znaczenie ma też podłączenie domu do miejskiej infrastruktury.
Także w Wawrze, przy ul. Wiślanego Nurtu, domy stawia MT Development. Na osiedlu Rybaki V na klientów czeka 17 domów od 152 do 198 mkw. na działkach od 272 do 570 mkw. Ceny zaczynają się od 659 tys. zł. Pierwsza część osiedla jest ukończona, kolejne będą oddawane do końca kwietnia 2013 r. Deweloper podkreśla, że atutem inwestycji są m.in. energooszczędne ekologiczne panele słoneczne zmniejszające koszty eksploatacyjne.
AMB Group Polska w grudniu 2012 r. odda osiedle Lawendowe Ogrody, które powstaje przy ul. Bruzdowej w Wilanowie. W ofercie jest 13 budynków o powierzchni 344 mkw. na działkach od 600 do 830 mkw. Deweloper wycenił nieruchomości na 2 – 2,25 mln zł. W sąsiedztwie inwestycji znajdują się m.in. stadnina koni, klub tenisowy, park do gry w golfa.
Michał Michałowski, prezes AMB Group Polska, uważa, że na rynku domów ten rok przyniósł niewiele zmian, a ceny praktycznie się nie zmieniły. – Zdecydowanie inna niż jeszcze kilka lat temu jest jednak struktura popytu. Trudno dziś znaleźć klientów kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych. Większość kupuje je dla siebie i rodziny – komentuje prezes Michałowski.
Domy na osiedlu Olesin przy ul. Zdziarskiej w Białołęce oferuje Victoria Dom. Inwestycja ma być oddana w ostatnim kwartale br. W ofercie pozostały 53 budynki o powierzchni 133, 140, 152 i 173 mkw. stojące na działkach od 200 do 600 mkw. Nieruchomości kosztują 586,7 – 779 tys. zł.
– Rynek domów i segmentów po kryzysie złapał oddech, choć oczywiście nie sprzedaje się wszystkiego od ręki – ocenia Marek Marchut.

Spadki za miastem

Jak wylicza Kamil Łysik, w podwarszawskich miejscowościach deweloperzy oferują dziś ok. 870 domów, podczas gdy pod koniec 2010 r. mieli ich ok. 920. W aglomeracji warszawskiej, bez stolicy, średnia cena ofertowa domów na koniec drugiego kwartału br. wyniosła 5 tys. zł za mkw. wobec 5,9 tys. przed rokiem. Według Kamila Łysika obniżka ceny ofertowej o 15,5 proc. w ciągu roku wskazuje, że gotowe od dawna osiedla są dla klientów mniej atrakcyjne. Tracą popularność na rzecz wchodzących na rynek tańszych projektów. Obniżki wymusza także konkurencja nowych domów w Warszawie.
W Konstancinie-Jeziornie przy ul. Wilanowskiej domy na gotowym osiedlu Constans oferuje Ronson Development. Do kupienia pozostały 24 budynki o powierzchni od 261 do 292 mkw. stojące na 642 – 952-metrowych działkach. Deweloper wycenił nieruchomości na 1,3 – 2,3 mln zł. – Kompleks domów jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, a w środkowej części osiedla jest niewielkie naturalne jeziorko – opisuje Andrzej Gutowski z Ronson Development. Według niego większość klientów poszukuje dziś małych domów o niskiej cenie całkowitej, co ściśle wiąże się z ograniczonymi możliwościami kredytowymi. – Jest jednak grupa klientów o zdecydowanie zasobniejszych portfelach, dla których nie tyle cena ma największe znaczenie, ile to, gdzie inwestycja powstała. Ważna jest dla nich także jakość wykończenia oraz to, czy dom jest już gotowy do wprowadzenia – mówi Andrzej Gutowski.
UBM Polska buduje Oazę Kampinos w Małocicach w gminie Czosnów. W ofercie są domy o powierzchni 196 – 232 mkw. na działkach od 800 do 1,6 tys. mkw. Ceny zaczynają się od 1,14 mln zł. Inwestycja będzie oddawana od 2012 r.
Joanna Iwanowska z UBM Polska zauważa, że klienci są dziś bardzo ostrożni przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości. – Bardzo ważne są koszty przyszłej eksploatacji domu – mówi przedstawicielka UBM.

Domy w Warszawie

• Osiedle Olesin, Białołęka, Victoria Dom, 133 –173 mkw., od 586,7 tys. zł
• Rybaki V, Wawer, MT Development, 152 –198 mkw., od 659 tys. zł
• Saskie Zacisze, Wawer, Diamentic Estate, 189 i 224 mkw., od 1,1 mln zł
• Lawendowe Ogrody, Wilanów, AMB Group Polska, 344 mkw., 2 – 2,25 mln zł źródło: deweloperzy, Tabelaofert.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA