fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

USTAWA ANTYSPREADOWA: Spready poszły w dół

www.sxc.hu
Rozpoczęła się międzybankowa walka antyspreadowa. W pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów przeciętny spread w bankach wynosi 6 proc.
To dobra wiadomość dla kredytobiorców. Szacuje się że około 700 tysięcy rodaków spłaca kredyty we franku szwajcarskim. Teoretycznie kupując tańszego franka można zaoszczędzić około 400 złotych na jednej racie kredytu. Rocznie w kieszeni kredytobiorcy mogłoby zostać nawet do 5 tys. zł.
Banki już grają spreadami
Średnia różnica w kursie kupna i sprzedaży franka sięgała w polskich bankach od około 10 do nawet blisko 30 groszy. Tak więc wysokość spreadu, zależnie od banku wahała się od około 5 do nawet 15 proc. Średni spread dotychczas wynosił to około 7 proc. Dziś wynosi srednio 6 proc.
Obowiązująca od dziś ustawa antyspreadowa pozwala na znaczne ułatwienia i powinna ulżyć kieszeniom zadłużonych. Co prawda kredytobiorca już wcześniej mógł spłacać raty kredytu walutą bezpośrednio kupioną np. w kantorze, ale banki utrudniały mu takie regulowanie zadłużenia.
Według nowych przepisów, bank nie będzie mógł zażądać dodatkowych opłat czy prowizji, a aneksy do zawartych już umów będą bezpłatne. Zmiany obejmą nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy.
Co istotne klient nie będzie musiał uprzedzać banku, o tym, że zamierza na przykład spłacić ratę w okienku, walutą kupioną na przykład w kantorze.
Każda nowa umowa kredytowa będzie musiała zawierać wartość spreadu (minimalna i maksymalna marża banku), z którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę. Chodzi o to, aby klient przed podpisaniem umowy mógł porównać, również pod tym kontem, oferty wielu banków. Zamieszczanie informacji o widełkach spreadowych nie dotyczy jednak umów już zawartych.
Bezpłatne subkonto walutowe
Tym klientom, którzy dziś dokonują spłat w walucie polskiej, bank PKO BP proponuje  zawarcie aneksu do umowy kredytu, na mocy którego bank otworzy bezpłatny rachunek walutowy przeznaczony do obsługi kredytu, który klient będzie mógł zasilać w formie wpłat gotówkowych lub przelewów. Z rachunku tego bank będzie pobierał środki pieniężne na spłatę rat.
Ponadto aneks określi zasady ustalania kursów wymiany walut, stosowanych m.in. do rozliczania wypłat i spłat kredytu walutowego dokonywanych w złotych.
Bez PIT od zysku na spreadzie
Zgodnie z prawem, dochody z handlu walutami są opodatkowane. Dotyczy to także tych, którzy nie zajmują się nim w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zarówno dochód jak i stratę muszą wpisać w rocznym zeznaniu podatkowym.
Na szczęście wszyscy kredytobiorcy zadłużeni w walutach, szukający ich tańszego źródła, nie muszą obawiać się domiaru. W przypadku spłaty kredytu w walucie obcej, fakt nabycia takiej waluty po kursie niższym niż określony przez bank udzielający kredytu jest obojętny podatkowo.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA