fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Warto tu mieszkać, warto inwestować

Rzeczpospolita
Przyrodnicze bogactwo dorzecza Narwi, czyste środowisko, przyjazna inwestorom atmosfera, doskonałe położenie i mnogość turystycznych atrakcji – to wszystko sprawia, że w gminie Choroszcz każdy może znaleźć coś dla siebie
Gmina Choroszcz leży w środkowej części województwa podlaskiego i zachodniej części powiatu białostockiego, niedaleko Białegostoku (wchodzi w skład aglomeracji białostockiej). Zachodnia granica gminy biegnie bagienną doliną Narwi, w labiryncie wodnego „polskiej Amazonii" – Narwiańskiego Parku Narodowego. Choroszcz jest częścią obszaru zielonych płuc Polski – fragmentu kraju o najmniej zmienionym i zanieczyszczonym środowisku naturalnym. Na nadnarwiańskich terenach można spotkać ogromną liczbę zwierząt (ponad 200 gatunków ptaków, wiele ryb i ssaków); prowadzą przez te tereny  szlaki piesze, wodne i konne. Można też  skorzystać z największej bodaj turystycznej atrakcji regionu – ponadkilometrowej drewnianej i połączonej ruchomymi pontonami kładki turystyczno-edukacyjnej łączącej Śliwno i Waniewo.
Fascynujące perełki architektury i ślady dawnych dziejów znajdą tu miłośnicy historii – a ta sięga w Choroszczy czasów mezolitycznych. Turystów przyciągają m.in. kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, klasztor podominikański  i cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej. Ogromne wrażenie robią też okazały zespół pałacowo-parkowy Branickich i budynki dawnej fabryki włókienniczej.
Warto odwiedzić Choroszcz podczas jednej z licznie organizowanych tu imprez. W miejscowym kalendarzu znajdują się historyczne i folklorystyczne festyny, festiwale kulturalne i przeglądy kulinarne, by wymienić tylko czerwcowe Dni Choroszczy, odbywający się w sierpniu Jarmark Dominikański i organizowany we wrześniu Ogólnopolski Dzień Ogórka.
Gmina, jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się w powiecie białostockim, nie przyciąga jednak tylko turystów, ale ma też ciekawą ofertę dla inwestorów. Zachęcają ich: bliskie sąsiedztwo Białegostoku i zaplecze infrastrukturalne, uchwalony już przed dziesięciu laty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i niższe niż w okolicznych miejscowościach podatki od nieruchomości. Z myślą o przedsiębiorcach urząd gminy stworzył stanowisko do ich obsługi – zajmujący je pracownik udziela zainteresowanym inwestycjami biznesmenom wszelkiej pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Decyzję o ulokowaniu tu swojej firmy z pewnością ułatwią też gotowe już i planowane inwestycje, m.in.: budowa przebiegającego przez gminę odcinka drogi krajowej nr 8, dróg powiatowych i gminnych oraz nowych parkingów w Choroszczy, rozbudowa kanalizacji terenów wiejskich i nowoczesnej oczyszczalni ścieków.
Władze gminy za jeden z największych swoich sukcesów  uważają jednak certyfikat, który w 2009 r. otrzymały w rankingu Dni Samorządu Innowator. Ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców wykazała bowiem, że choroszczanie z przekonaniem polecają swoją gminę wszystkim, którzy chcieliby się tu osiedlić lub pracować.

Urząd Miejski w Choroszczy

ul. Dominikańska 2
16-070 Choroszcz
tel: (85) 713 22 00
fax: (85) 719 18 39
e-mail: urzad@choroszcz.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA