fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Wyścig o prymat w kulturze

Rzeczpospolita
Bez pieniędzy, z czarno-białą stroną WWW ratusz walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Wczoraj w InfoQulturze na pl. Konstytucji urzędnicy przedstawili hasło, które ma pomóc miastu zdobyć tytuł ESK – „Re: Warszawa 2016 Odrodzeni w kulturze”.– Stolica wciąż odradza się po zniszczeniach, których doznała podczas II wojny światowej i po latach PRL. To trudny proces, ale dzięki niemu w Warszawie powstają ciągle nowe inicjatywy, rozpoczyna działalność wiele instytucji – tłumaczyła hasło wicedyrektor miejskiego Biura Kultury Renata Czarnkowska-Listoś.
Przy projekcie pomaga ratuszowi dziennikarka Agata Passent. – Warszawskie życie kulturalne jest bardzo bogate, a samo miasto pełne kontrastów. Cały czas poszukujemy tożsamości – mówi Passent.Wczoraj ratusz po raz pierwszy zaprezentował film promujący Warszawę. Półtoraminutowy klip wzbudził mieszane uczucia widzów. Warszawa przedstawiona jest w nim jako miasto, w którym najwyższy obiekt (Pałac Kultury) zbudowany jest na planie żaby, różowe jelenie pasą się nad Wisłą, a palma wyrasta w centrum. A jeśli w filmie widać drapacze chmur, to z dalekiej perspektywy, z rosnącą na pierwszym planie... kapustą.
Klip obejrzeć można na stronie www.warszawa2016.pl. Jednak film się zacina, a biało-czarna kolorystyka witryny odstrasza internautów. Nie ma na niej informacji o kinach, teatrach, festiwalach, a zdawkowe informacje publikowane są jedynie po polsku.
Renata Czarnkowska-Listoś tłumaczy to brakiem pieniędzy. Lepiej ma być w przyszłym roku, gdy na promocję będzie 3 mln zł. Pieniądze pozwolą sfinansować m.in. serię festiwali promujących Warszawę w europejskich miastach. Będą też reklamowane znane już atrakcje: Warszawska Jesień, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Muzeum Powstania Warszawskiego.Oprócz stolicy o możliwość ubiegania się o tytuł walczą: Gdańsk, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń i Wrocław. Na najmocniejszego konkurenta wyrosła Łódź, która od początku roku prowadzi dynamiczną kampanię promocyjną. Miasto stworzyło bogatą stronę internetową, pojawiły się billboardy z zaprojektowanym na tę okoliczność logo. Poparcie dla Łodzi wyrazili m.in. reżyser Andrzej Wajda i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
O tym, która kandydatura zostanie przedstawiona w 2010 roku do zaakceptowania Unii Europejskiej, zadecyduje Ministerstwo Kultury. ESK będą od 2009 r. jednocześnie miasta z dwóch państw: starego i nowego członka UE. W 2016 r. – z Polski i Hiszpanii. ESK jest najbardziej popularnym programem kulturalnym Unii, skierowanym do miast. Od 1985 roku tytuł otrzymały takie stolice jak Amsterdam, Ateny, Sztokholm, Helsinki, Praga.
WWW - więcej o działaniach stolicy www.warszawa2016.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA