fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

PFRON jeszcze przez trzy lata

Posłowie chcą, by Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zachował niezależność od resortu pracy do 2015 r.
Sejm właśnie rozpoczął prace nad projektem nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych. Przewiduje ona wchłonięcie PFRON przez budżet państwa od początku przyszłego roku.
Posłowie z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zaproponowali jednak, by przedłużyć funkcjonowanie PFRON w obecnym kształcie jeszcze na trzy lata.
– Jesteśmy jak najbardziej za tą zmianą, gdyż bez tego od początku przyszłego roku groziłby nam paraliż organizacyjny – tłumaczy Edyta Sieradzka, wiceprezes Obpon.org. – Przedsiębiorcy zatrudniający niepełnosprawnych obawiają się, że po tych zmianach mieliby trudności z uzyskaniem dofinansowań.
Przede wszystkim dotychczasowe oddziały funduszu weszłyby w strukturę urzędów marszałkowskich, a jego prezesa zastąpiłby minister finansów. Nie wiadomo więc, jak po tak dużych zmianach funkcjonowałby system wypłaty dofinansowań i refundacji – wyjaśnia ekspertka.
Poza tym posłowie mieli wątpliwości, bo po zmianach zarządzanie dofinansowaniami przeszłoby do Ministerstwa Pracy.
Problem polega na tym, że resort pełni jednocześnie nadzór nad funduszem. Wypłata pieniędzy i kontrola nad wydatkami trafiłyby więc w jedne ręce, co zdaniem posłów nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Sejm ma niewiele czasu na uchwalenie nowelizacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że nastąpi to w ekspresowym tempie. Tym bardziej że nieoficjalnie mówi się, iż koalicja rządowa dała ustawie zielone światło.
Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA