fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Aerofłot (i nie tylko) idzie pod młotek

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Rosja przyśpiesza prywatyzację i jest gotowa sprzedać większościowy pakiet narodowego przewoźnika lotniczego
Zapowiedział to podczas konferencji z inwestorami wicepremier Aleksiej Kudrin.
- W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat sprzedamy wszystkie większościowe pakiety akcji kluczowych spółek. Chodzi o firmy sektora bankowego, naftowego, telekomunikacyjnego i transportowe. A zaczniemy z Aerofłotu - cytują Kudrina rosyjskie agencje. Skarb państwa ma w Aerofłocie 51,17 proc. udziałów. 41,55 proc. mają inwestorzy instytucjonalni, a 7,28 proc. osoby fizyczne.
Przewoźnik ma ponad 100 samolotów (większość to Airbusy). Ostatnio kupił też 14 maszyn Boeing 777-300ER, w tym siedem na ostatnim salonie lotniczym pod Paryżem. Aerofłot jest największym rosyjskim przewoźnikiem. Wartość rynkowa to ok. 3 mld dol.
- Chcemy w pierwszym pakiecie sprzedać akcje spółek za ok. 30 mld dol. A w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć sprzedaż o 25 - 50 proc. Do sierpnia będzie gotowy harmonogram prywatyzacji. Nacisk położymy na zwiększenie pakietów do sprzedaży w takich firmach jak Sbierbank, VTB czy Rosnieft - dodał Kudrin.
Wcześniej Arkadij Dworkowicz, prezydencki doradca ds. gospodarki, także potwierdził przyśpieszenie prywatyzacji, bez objęcia nią tzw. strategicznych spółek jak Gazprom i sektor zbrojeniowy.
- Tam, gdzie nie ma konkurencji i gdzie chodzi o obronność, tam własność państwowa nie stanowi przeszkody w rozwoju i inwestowaniu - mówił Dworkowicz.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA