fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Inicjatywa obywatelska: żadnych wyjątków od zakazu aborcji

Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
Obrońcy życia chcą całkowitego zakazu przerywania ciąży w Polsce. Czy to początek nowej wojny o aborcję?
Obywatelski projekt ustawy wprowadzający bezwzględną ochronę życia poczętego trafi w przyszłym tygodniu pod obrady Sejmu. Podpisało się pod nim 450 tys. obywateli, a zaprezentuje go Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro – Prawo do Życia, który zasłynął organizowaniem kontrowersyjnych wystaw antyaborcyjnych w miejscach publicznych.
Dziś prawo dopuszcza przerywanie ciąży w sytuacji, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, a także gdy badania wskazują na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Według nowego projektu wyjątki te zostałyby zniesione. W sytuacji gdy zagrożone byłoby życie matki, lekarz, który zdecydowałby się na ratowanie kobiety kosztem życia nienarodzonego dziecka, mógłby zostać uznany przez sąd za niewinnego na mocy art. 26 kodeksu karnego (dotyczącego m.in. działania w tzw. stanie wyższej konieczności).
SLD już się szykuje do batalii o storpedowanie tej inicjatywy. – Ta propozycja jest absurdalnie radykalna – uważa Marek Balicki z SLD. – To próba narzucenia światopoglądu katolickiego wszystkim obywatelom, co jest sprzeczne z konstytucją.
Zdaniem Balickiego nie do przyjęcia jest pomysł, by o ratowaniu życia kobiety rozstrzygał kodeks karny. – W sytuacji konfliktowej lekarz nie może podjąć działania ratującego życie kobiet w ciąży, nie wiedząc, czy zostanie to uznane za przestępstwo – argumentuje.
Dlatego lewica będzie wnioskowała o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. A we wtorek, w dniu rozpoczęcia obrad Sejmu, przed parlamentem stanie wystawa "Piekło kobiet" o podziemiu aborcyjnym przygotowana przez środowiska lewicowe. Ta sama, na której prezentację w Sejmie nie zgodził się marszałek Grzegorz Schetyna.
Na drugim biegunie znajduje się PiS, który zapewne opowie się za odesłaniem projektu ustawy do dalszych prac w komisji. – Po pierwsze, z szacunku dla obywateli, którzy poparli ten projekt, a po drugie, dlatego że większość naszych posłów popiera ochronę życia od poczęcia – argumentuje Joachim Brudziński z PiS.
Zwolennicy ustawy mają po swojej stronie Kościół katolicki. Arcybiskup Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej podczas uroczystości Bożego Ciała powiedział, że przypadki prawnej dopuszczalności pozbawienia życia dziecka nienarodzonego należy uznać za niezgodne z zasadami moralności i z konstytucją.
O losie inicjatywy zdecyduje PO. – Klub jeszcze nie przedyskutował tej sprawy – mówi Andrzej Halicki z PO. – Osobiście jestem za odrzuceniem tego projektu w  pierwszym czytaniu, bo obecne przepisy uważam za ważny kompromis.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA