fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia prawnicze

Bałagan w polisach OC

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nieznana jest liczba obowiązkowych ubezpieczeń OC w Polsce. Nie ma też sankcji dla osób, które ich nie wykupią
Polska Izba Ubezpieczeń zorganizowała w Sejmie konferencję poświęconą obowiązkowym niekomunikacyjnym ubezpieczeniom odpowiedzialności cywilnej. Dyskutowano o polisach wykupywanych m.in. przez prawników, lekarzy, inżynierów budownictwa czy architektów, aby zabezpieczyć roszczenia osób trzecich, którym mogą wyrządzić szkody przy wykonywaniu swej profesji.
– Nawet specjaliści nie potrafią wskazać, ile rodzajów ubezpieczeń OC  funkcjonuje w ich kraju. Dla każdej korporacji zawodowej tworzy się przepisy niewspółgrające z pozostałymi – powiedział na konferencji Jacek Kliszcz ze Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.
Jako przykład bałaganu legislacyjnego podał rozporządzenie ministra finansów z 11 grudnia 2003 r. Jego przepisy wskazują, że adwokat musi wykupić polisę OC w ciągu 30 dni od wpisu na listę adwokatów. Radca prawny powinien to natomiast zrobić nie później niż dzień przed rozpoczęciem wykonywania zawodu, ale już notariusz nie później niż w dniu poprzedzającym dzień dokonania pierwszej czynności notarialnej. Co więcej, Jacek Kliszcz wskazywał, że nie ma w prawie realnych sankcji dla osób, które nie wykupią ubezpieczenia.
Uczestnicy konferencji zauważyli też, że system ubezpieczeń OC jest jeszcze bardziej niespójny w służbie zdrowia. Duży szpital musi się ubezpieczyć na sumę gwarancyjną 46 tys. euro za jedno zdarzenie medyczne, w którym może ucierpieć kilka osób, i wówczas na nie rozdzielana jest zasądzona kwota. Chirurg w małej miejscowości robiący pacjentowi mały zabieg musi się natomiast ubezpieczyć na sumę 100 tys. euro, ale kwota ta może już przypaść jednej osobie.
Patronat nad konferencją objęła „Rzeczpospolita".
Czytaj też artykuł:
 
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA