fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Ministrowie szykują pakiet, Grecy chcą referendum

AFP
Dwie godziny przed tym, jak ministrowie finansów UE mieli usiąść do obrad nad nowym pakietem pomocowym dla Grecji, premier Georgjos Papandreu wezwał do zgody narodowej
Bez  tego  kraj nie będzie w stanie wyjść z kryzysu. Premier zapowiedział  referendum, które miałoby odbyć się we wrześniu. – Dzisiaj potrzebujemy  narodowej zgody, aby nowy rząd działał przy odnowionym  zaufaniu. Nasz kraj znalazł się dzisiaj w punkcie krytycznym . I nasze dług i to nie problemy rządu, to problem narodu – tłumaczył  Papandreu.
Od ostatniego piątku Grecja ma nowy rząd. Zmienił się także kluczowy w obecnej sytuacji minister finansów. Georgjosa Papaconstantinou zastąpił konkurujący w rządzącym Pasoku z Papandreu były minister obrony, Evangelos Vanizelos.
Premier Grecji ogłosił gotowość do referendum po tym, jak ulicami Aten przemaszerowały tysiące związkowców protestujących tak przeciwko kolejnym cięciom, jak i wyprzedaży majątku narodowego. Prywatyzacja ma Grekom przynieść do  2015 r.   50 mld euro.
Na razie, przed końcem czerwca, najprawdopodobniej   w tym tygodniu w greckim parlamencie ma odbyć się głosowanie nad pakietem ustaw dotyczących dodatkowych cięć  wydatków, podwyżek podatków oraz szybszej prywatyzacji.
Ministrom obradującym w Luksemburgu przewodniczył szef eurogrupy, premier  Luksemburga  Jean Claude Juncker.  – Cały czas igramy z ogniem – mówił Juncker w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Luksemburskie obrady były o tyle łatwiejsze, że  twarde stanowisko zmieniła kanclerz Niemiec, Angela Merkel. W ostatni piątek, po spotkaniu z prezydentem Francji, Nicolasem Sarkozy  zgodziła się, aby w ratowaniu Grecji wzięli udział wierzyciele prywatni, nadal jednak upiera się, że musi to odbyć się na zasadzie dobrowolności.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA