fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Merkury - planeta inna niż wszyskie

Merkury od dawna intrygował odmiennością od innych globów
NASA
Pochodzenie planety położonej najbliżej Słońca może być inne niż pozostałych. Świadczą o tym dane z sondy Messenger
Na najnowszych zdjęciach dostarczonych przez Messengera widać wielką równinę wielkości połowy USA utworzoną z zastygłej lawy.
– To prawie nowa planeta. Nigdy przedtem nie mieliśmy okazji tego obserwować – powiedział Sean Solomon, badacz misji z Carnegie Institution.
Wulkany odegrały istotną rolę w kształtowaniu się Merkurego. Prawdopodobnie dostarczały siarkę na powierzchnię. A więc Merkury mógł powstać z innych bloków materii niż Wenus, Ziemia i Mars.
– Obserwowane przez nas twory na powierzchni nie przypominają niczego, co dotychczas można było zobaczyć – powiedział Brett Denevi z Laboratorium Fizyki Stosowanej Johns Hopkins University. – Wciąż debatujemy nad ich pochodzeniem. Może to sugerować zupełnie inny skład skorupy Merkurego, niż wcześniej zakładaliśmy.
Naukowcy skłonni są przypuszczać, że najbliżej położona od Słońca planeta powstała w najgorętszej, najbardziej gęstej części pierwotnej mgławicy.
– Nasze przekonanie, że gorące planety łatwo pozbywają się lotnych pierwiastków, legło w gruzach – przyznał Solomon.
Badaczy zaintrygowało także pole magnetyczne Merkurego. Jest silniejsze na północnej półkuli. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego. Jedna z teorii mówi, że to wynik odwracania pola magnetycznego planety.
Badacze z NASA zapowiadają dalsze badania. To dopiero jedna czwarta materiału od Mesengera. Sonda rozpoczęła okrążanie planety w marcu. Na orbicie pozostanie do marca 2012 r. Porusza się po elipsie, zbliża się do planety na odległość 200 km, a oddala na 15 tys.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA