fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Rachunek szczęścia:historia Stelli Czajkowskiej

Nastrojowa, świetnie zilustrowana historia Stelli Czajkowskiej, polskiej pianistki żydowskiego pochodzenia mieszkającej w Szwecji. Bohaterka filmu opowiada dzieje swoje i rodziny, tragicznie naznaczone przez II wojnę światową.
Wspomina dzieciństwo spędzone w Gdańsku, kiedy w zimowe poranki mama przynosiła jej do łóżka gorące kakao, a dni wypełnione były lekcjami muzyki w niemieckim konserwatorium pod opieką życzliwego profesora. Idylla skończyła się, gdy Stella miała 16 lat. W 1939 roku jej rodzice zrezygnowali z emigracji do USA i pojechali do Łodzi. Była tak obiecującą pianistką, że zaproponowano jej wyjazd do Palestyny, by dalej kształciła się pod kierunkiem przebywającego tam wówczas Toscaniniego. Ale rodzice się nie zgodzili.
– Całe życie miałam żal do nich, że nie rozumieli tej szansy – mówi z goryczą Stella.
Zamiast do świata sztuki trafiła do getta – świata głodu, beznadziei, śmierci. Po pięciu latach została wywieziona z rodzicami i siostrą do Auschwitz i mimo że stała już naga w kolejce do komory gazowej – przetrwała. To był początek cudownych ocaleń Stelli. Następne miało miejsce w obozie Stutthof, gdzie pomagała jej m.in. esesmanka, dla innych okrutna. W czasie ewakuacji obozu w 1945 roku bohaterka filmu trafiła do Neustadt w Holsztynie. Statek, którym miała być dalej transportowana, został zbombardowany przez aliantów i zatonął. Stella przeżyła. Po wojnie studiowała w łódzkiej PWSM, a w Warszawie ukończyła aspiranturę w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera.
– Nie wiem, czy starczy fantazji, żeby to wszystko zrozumieć – mówi po latach.
Film Irka Dobrowolskiego powstał według scenariusza Andrzeja Barta.
 
20.00 | Canal+ | NIEDZIELA
Wybrane z tygodnia
TVP Kultura | 12.00 | pt., pon. – śr.
Kimdzongilia – Kwiat Kim Dzongila
23.22, TVP Info, sobota
Uciekinierzy z obozu koncentracyjnego Yodok w amerykańskim filmie z 2009 roku.
Więcej niż fikcja – Andy Warhol – życie i twórczość
23.20, TVP Kultura, niedziela
Był wcieleniem amerykańskiego mitu kariery – „od pucybuta do milionera". Z puszki zupy pomidorowej Campbella uczynił dzieło sztuki. Francuski film opowiada fascynującą historię papieża pop-artu.
Na własne oczy – Rozbitkowie. Ocaleni z katastrofy lotniczej w Andach (2)
23.25, TVP 1, środa
Niebywała historia ludzi, którzy po katastrofie samolotu przetrwali w 1972 roku w Andach bez pomocy ponad dwa miesiące.
Całun turyński: nowe odkrycia
9.15, TVP Info, czwartek
Fascynujący film zrealizowany przez brytyjskich dokumentalistów, opowiadający historię Całunu Turyńskiego. W 2002 roku Całun ponownie został poddany drobiazgowym analizom i renowacji.
Minio
23.45, TVP Polonia, czwartek
Bohaterem filmu Ignacego Szczepańskiego jest Janusz Minkiewicz (1914 – 1981), satyryk ceniony za cięty dowcip, autor szopek politycznych, ale przede wszystkim pełny uroku kompan lubiący towarzystwo pięknych kobiet i niekończące się nocne imprezy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA