fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Zmiany w rozliczaniu imprez integracyjnych

www.sxc.hu
Przedsiębiorca, który organizuje przyjęcie dla pracowników,musi się liczyć z tym, że fiskus zechce je opodatkować
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady rozliczania nieodpłatnych świadczeń. Nie można już uniknąć VAT przy przekazaniu towarów, nawet gdy firma wykaże, że czynność ma związek z działalnością. Czy ta zmiana spowoduje opodatkowanie imprez integracyjnych? Urzędy mogą spróbować to zrobić, tym bardziej że nowe przepisy są niestarannie zredagowane i dają duże pole do popisu.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podatek trzeba zapłacić przy nieodpłatnym przekazaniu towarów na osobiste cele pracowników, niezależnie od tego, czy ma to związek z przedsiębiorstwem.
– Na pewno opodatkowane będą wydawane w trakcie pracowniczej imprezy towary, np. nagrody w konkursie. Oczywiście jeśli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – Nie pomoże argument, że są one wręczane po to, aby zachęcić zatrudnionych do lepszej pracy. Moim zdaniem nie można jednak uznać powszechnej na imprezach konsumpcji za przekazanie towarów na osobiste cele pracowników. Nie przychodzą oni przecież na przyjęcie w celach prywatnych. Nie uzyskują też specjalnych korzyści z tego powodu, że coś na tym spotkaniu przekąszą albo przenocują w wynajętym przez firmę hotelu. Mogą wręcz uważać udział w imprezie za obowiązek, a nie prywatną korzyść.
– Więcej argumentów przemawia za tym, aby organizację imprezy uznać za nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników – potwierdza Krzysztof Wilk, doradca podatkowy w Deloitte. – W odróżnieniu od przekazania towarów świadczenie usług może być jednak nieopodatkowane, jeśli jest związane z działalnością. Pracodawca powinien więc zadbać o to, aby impreza miała jak najwięcej firmowych elementów, np. można na niej zaprezentować wyniki sprzedaży.
Wątpliwości są też przy rozliczaniu wydatków na imprezę.
– Nie można odliczyć VAT przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych – wyjaśnia Joanna Rudzka. – Nie ma też pewności co do odliczenia  usługi kateringowej. Bezpieczniej więc jest skorzystać z kompleksowej organizacji imprezy.
– Firma wykonująca taką usługę nie wyodrębnia na fakturze jej poszczególnych części – dodaje Krzysztof Wilk. – Pracodawca wykupuje bowiem całą usługę, a nie jej elementy. Będzie więc mógł odliczyć cały VAT z faktury.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl
Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii Piekielnik i Partnerzy
Obowiązujące od 1 kwietnia zmiany w ustawie o VAT mogą przysporzyć wielu kłopotów przedsiębiorcom organizującym imprezy integracyjne dla pracowników. Przepisy są bowiem niechlujne i mogą być różnie rozumiane przez urzędy. Tak np. art. 7 ust. 2 mówi, że opodatkowane jest nieodpłatne przekazanie towarów, w szczególności ich przekazanie lub zużycie. Czy to oznacza, że zużycie jest – zdaniem ustawodawcy – czymś innym niż przekazanie czy też jego przykładem? Opodatkowane jest także użycie towarów (art. 8 ust. 2), chyba że ma związek z działalnością. Czym się różni zużycie od użycia, np. długopisu na firmowym spotkaniu? Czy tym, że zużyty do niczego się nie nadaje, a użytym można jeszcze pisać? Takich praktycznych wątpliwości jest wiele. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będą interpretowane na niekorzyść podatników.
Zobacz serwisy:
Zobacz poradnik: Zmiany w VAT w 2011 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA