fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Impreza dla pracowników to koszt firmy

www.sxc.hu
Wydatki na spotkanie okolicznościowe mogą być podatkowym kosztem, ale tylko w części przypadającej na pracowników
Nie da się odliczyć natomiast kosztów związanych z uczestnictwem w imprezie gości spoza firmy i członków rodzin zatrudnionych. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu .
Spółka zorganizowała piknik z okazji swojego dziesięciolecia. Zaprosiła pracowników (także z firm powiązanych) wraz z rodzinami. Poczyniła wydatki m.in. na oprawę muzyczną, katering, ochronę, sprzątanie, zaplecze sanitarne, dekoracje, zakup upominków, pobyt gości z Niemiec.
Czy można je zaliczyć do podatkowych kosztów? O to zapytała we wniosku o interpretację.
Tak, ale tylko w części dotyczącej pracowników – uznał fiskus. Podkreślił, że imprezy okolicznościowe i integracyjne są związane z prowadzoną działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, wpływają również na zacieśnienie więzi zatrudnionych z przełożonymi.
Uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach, pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba, sumienniej wywiązują się ze swoich obowiązków. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół skutkuje wzrostem przychodu.
Trudno natomiast – zdaniem poznańskiej Izby Skarbowej (numer interpretacji akt ILPB3/423-88/10/11-S/KS) – dostrzec związek z przychodem wydatków na zabawę osób towarzyszących. Impreza miała charakter rozrywkowy, a co za tym idzie, związek między obecnością na niej członków rodzin a wydajnością pracowników jest zbyt daleki.
Wydatków na osoby towarzyszące nie można też traktować jako kosztów pracowniczych. Nie przekładają się one na przychody z działalności.
Nie mogą być podatkowym kosztem również wydatki na ugoszczenie przedstawicieli firm zagranicznych. Izba Skarbowa uznała, że wiążą się one z reprezentacją spółki.
Są nią wszelkie działania związane z tworzeniem wizerunku, utrzymywaniem dobrych relacji z kontrahentami i innymi podmiotami gospodarczymi. Kształtowanie właściwego wizerunku ma na celu stworzenie takiego wyobrażenia o przedsiębiorcy, by zachęcało ono do podjęcia rozmów, współpracy, zakupów jego produktów czy usług.
Taki charakter mają wydatki poczynione przez spółkę na rzecz przedstawicieli zagranicznego kontrahenta i ich rodzin. Są więc wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT nie są podatkowym kosztem wydatki na reprezentację, w szczególności na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
numer interpretacji akt ILPB3/423-88/10/11-S/KS
Czytaj również:
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA