fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Afrykańczycy nie chcą Wojewódzkiego

Kuba Wojewódzki i Krzysztof Materna
Fotorzepa, Danuta Matloch
Do ministra kultury trafił apel, by showmana odsunąć od przygotowań do koncertu inaugurującego polską prezydencję w UE. Powód: żarty z czarnoskórych
"Wojewódzki nie powinien być twarzą polskiej prezydencji" – piszą do ministra działacze Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce. Ich zdaniem byłaby to "promocja prostactwa i chamstwa jako produktu eksportowego".
Koncert inaugurujący polską prezydencję ma się odbyć 1 lipca na placu Defilad w Warszawie. Wojewódzki obok Krzysztofa Materny jest reżyserem i scenarzystą widowiska.
Poszło o audycję, którą Kuba Wojewódzki i Michał Figurski poprowadzili w Radiu Eska Rock 25 maja.
"Może zadzwonimy teraz do Murzyna?" – padło z ust prowadzących, którzy próbowali się dodzwonić do Alvina Gajad-hura, rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (ma on hinduskie pochodzenie ).
"W jakiej sieci on może mieć telefon? Która się z czarnym kojarzy? Buszmeni?" – kontynuowali prowadzący. "Audycję sponsoruje warszawski oddział Ku Klux Klanu" – dorzucił Wojewódzki. Rada Etyki Mediów uznała, że demonstrowali rasizm. Wojewódzki mówił w mediach, że nikogo nie chcieli urazić. Tłumaczył się konwencją programu.
– To nie jest usprawiedliwienie. Wojewódzkiemu się za dużo pozwala – uważa pochodzący z Senegalu muzyk Mamadou Diouf, jeden z sygnatariuszy apelu. – Zasadą UE jest poszanowanie wszystkich bez względu na ich wyznanie i pochodzenie. Czy w takim razie Wojewódzki powinien reprezentować Polskę? – pyta Diouf.
Interwencji w tej sprawie nie wyklucza czarnoskóry poseł PO John Godson. – To nie pierwsze takie jego wypowiedzi – mówi "Rz". I dodaje, że sam był obiektem kpin Wojewódzkiego. – Jego zachowanie jest niebezpieczne, bo wzoruje się na nim wielu młodych ludzi – uważa.
Pytany o sprawę resort kultury skierował "Rz" do Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który odpowiada za organizację koncertu. – Nie będziemy tego komentować – ucina Agnieszka Wolak z instytutu. Wojewódzki także nie chciał odnieść się do sprawy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA