fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Więcej trafi do policji

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Karanie za wykroczenie już nie przekreśli kandydata na policjanta
Wszystko to za sprawą posłów z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zaproponowali oni nowelę ustawy policyjnej. Wczoraj odbyło się jej pierwsze i zarazem drugie czytanie. Projekt jest więc gotowy do uchwalenia.
– Jest zgoda całej komisji na zmiany, bo dzisiejsze prawo jest zbyt rygorystyczne – mówi „Rz" poseł sprawozdawca Janusz Dzięcioł.
Najważniejsza z propozycji zmienia warunki, jakie musi spełniać kandydat na policjanta.
Autorzy chcą, by podczas przyjmowania do służby zrezygnowano z wymogu niekaralności za wykroczenia. Dziś od policjanta wymaga się niekaralności zarówno za przestępstwa, jak i wykroczenia. Postępowanie kwalifikacyjne jest więc przerywane, gdy dojdzie do ukarania nawet za drobne wykroczenie, np. drogowe. Posłowie uznali, że to zbyt rygorystyczne. Po zmianie jednym z warunków dla kandydata do służby w policji będzie to, że nie był on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Zmiany nastąpią też w przepisach o postępowaniu kwalifikacyjnym. Przyjęcie do służby następuje po przeprowadzeniu rekrutacji, na którą składa się: złożenie podania o przyjęcie do służby; test wiedzy; test sprawności fizycznej; test psychologiczny; rozmowa kwalifikacyjna; ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby.
Autorzy chcą, by informacja o jego wyniku stanowiła informację publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym.
Minister spraw wewnętrznych i administracji w rozporządzeniu miałby też określać zakres informacji o wolnych stanowiskach oraz sposób podawania ich do wiadomości publicznej.
Zainteresowani pracą w policji mieliby dzięki temu na bieżąco informacje o terminach i limitach przyjęć w danym roku.
W trakcie środowego posiedzenia wykreślono przepis, który dawał komendantowi wojewódzkiemu policji prawo do wyrażenia zgody na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji osoby bez wykształcenia średniego, gdyby w toku postępowania stwierdził on, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby.
etap legislacyjny: po drugim czytaniu
Przeczytaj także artykuły:
Czytaj w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA