fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Regiony wykończą Hiszpanię?

Bloomberg
Wspólnoty autonomiczne Hiszpanii toną w długach. Zlokalizowany w samym centrum kraju region Kastylia-La Mancha został już nazwany „totalnym bankrutem"
Jak informuje Financial Times mocne słowa padły ze strony przedstawicieli, jeszcze opozycyjnej, prawicowej Partii Ludowej (PP), która już wkrótce przejmie stery władzy samorządowej. Dotychczasowi włodarze zareagowali na nie z oburzeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja regionów w Hiszpanii jest coraz bardziej dramatyczna. Ich rosnące zadłużenie coraz mocniej ciąży gospodarce, co napędza obawy, że wkrótce cały kraj utraci płynność finansową.
Jeden z przedstawicieli PP, Vicente Tirado stwierdził, że region Castilla-La Mancha w którym przyjdzie mu rządzić jest „totalnym bankrutem". W swojej wypowiedzi zwrócił on uwagę, że lokalna administracja zalega firmom farmaceutycznym z płatnościami za rachunki na kwotę 2 mld euro. Sytuacja finansowa regionu jest tak kiepska, że nie wiadomo czy w przyszłym miesiącu znajdą się pieniądze na wypłaty pensji dla 76 tys. pracowników administracji. W ostrych wypowiedziach wtóruje mu jego kolega partyjny Marcial Marín. – W oparciu o dane, które są w posiadaniu PP mogę stwierdzić, że Castilla-La Mancha jest naszą Hiszpańską Grecją – stwierdził.
17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zadłużonych jest w sumie na 150 mld euro. Wprawdzie zobowiązania administracji centralnej są ponad czterokrotnie wyższe to jednak właśnie długi samorządów urosły ostatnimi czasy do rangi problemu numer jeden. Dzieje się tak, że o ile Madryt stara się coś zrobić z własnymi wierzytelnościami to o samorządowcach nie można powiedzieć tego samego. Zadłużenie regionów podwoiło się od 2008 r. W 2010 r. wszystkie 17 wspólnot miało deficyty budżetowe na poziomie wyższym niż wynosiły limity, jakie nałożyła na nie administracja centralna. Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku sytuacja się powtórzy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA