fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Zarząd KHW: strajk będzie nielegalny

Jeśli w Katowickim Holdingu Węglowym dojdzie do strajku zapowiadanego przez Sierpień'80, zarząd firmy zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec jego organizatorów
Zdaniem kierownictwa węglowej spółki nie ma przesłanek do strajku. Związkowcy z Sierpnia'80 powołują się m.in. na zwolnienie członka organizacji oraz na brak mediatora. Wczoraj, jak informowaliśmy, złożyli w KHW zawiadomienie o strajku.
Dziś zarząd KHW wydał w tej sprawie oświadczenie,
- Rozmowy dotyczące powołania osoby mediatora trwały od 30 marca 2011 r. Z uwagi na niejasne stanowisko związku, 15 kwietnia zarząd poprosił o jednoznaczne potwierdzenie, czy strona związkowa wyraża zgodę na wstępnie ustalonego mediatora w prowadzonym sporze zbiorowym. Z pisma złożonego przez związek 20 kwietnia wynikało, że 12 kwietnia wystąpił on do Ministra Pracy o wyznaczenia mediatora. Jak okazało się następnie - w tym podczas rozmów 1 czerwca - związek nie zrobił tego, choć takie prawo ma każda ze stron sporu. Dlatego o wyznaczenie mediatora wystąpił zarząd - czytamy w komunikacie spółki.
A co ze zwolnionym związkowcem? Bogusław Ziętek, lider Sierpnia'80 mówił nam wczoraj, że ma to związek z tym, że ujawnił on fałszowanie czasu pracy w kopalni Murcki-Staszic, za co zwolniony został dyrektor ds. pracy zakładu, Paweł Giza. – Wcześniej jednak zdążył zwolnić członka naszego związku - tłumaczy Ziętek.
Zdaniem zarządu KHW powody zwolnienia związkowca były zupełnie inne.
– Został zwolniony 24 maja 2011 na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy. Powodem był szereg wykroczeń naruszających nie tylko kodeks pracy. A w szczególności zgłoszone przypadki napaści, pobicia i zastraszania pracownic w miejscu pracy. Sprawą zajmują się już odpowiednie organy - mówi Wojciech Jaros, rzecznik KHW.
„Zarząd KHW S.A. powtarza, że nie zachodzą żadne przesłanki  określone w art. 17 ust. 2 ustawy z 23.05.1991 o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, pozwalające na rozpoczynanie akcji strajkowej. Akcję taką uważa za nielegalną, w związku z czym wyciągnie konsekwencje wobec jej organizatorów i uczestników" - czytamy w komunikacie kierownictwa holdingu.
Związkowcy z Sierpnia'80 zapowiedzieli akcję strajkową na przyszły tydzień, wstępnie mówią o 9 czerwca. Chcą skoordynować ewentualną akcję z JSW, gdyby tam nie doszło dziś do porozumienia i zapadła decyzja o strajku. - Ale samodzielnie holding też jest zdolny do strajku – zapewnia Ziętek.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA