fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Saska Expo, czyli święto Saskiej Kępy

Kasia Kazimierowska (od lewej) i Ala Pękalska – inicjatorki Saska Expo przed kawiarnią Kępa Cafe
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Jeśli jest wiosenna sobota, to mamy Święto Saskiej Kępy. Tym razem jednak nie będzie koncertów gwiazd i kolorowych jarmarków. Pomysłodawcy Saska Expo – Kępa Cafe, Dom Funkcjonalny i Galeria Czułość – chcą pokazać kulturalny potencjał swojej dzielnicy
Wieści o pomyśle na alternatywną imprezę szybko rozeszły się po okolicy. Mieszkańcom bardzo spodobała się taka oddolna inicjatywa. Właścicielom galerii i kawiarni również.Program Saska Expo
– Teraz miejsc i osób biorących w nim udział jest tyle, że można mówić o zintegrowanym środowisku twórczym na Saskiej Kępie – cieszy się Ala Pękalska, właścicielka Kępa Cafe przy ul. Finlandzkiej 12a.
Do akcji włączyło się ponad 20 okolicznych kawiarni i galerii.
– Zależy nam, aby to było święto prawdziwie lokalne, nawiązujące do miejscowej tradycji spotkań, zabaw i wspólnego muzykowania – tłumaczy Pękalska.
– Wydobywając te typowe dla nas akcenty, chcemy pokazać wyjątkowość dzielnicy – dodaje związana z Kępą Cafe Kasia Kazimierowska.
Nazwa imprezy nawiązuje do planów zorganizowania wystawy międzynarodowej na terenach Saskiej Kępy i Stadionu Narodowego w latach 40. XX wieku.
– Niestety, spaliły one na panewce z powodu zawieruchy wojennej – tłumaczy Kasia. – Wracamy do tej idei na swój sposób. Pierwszy raz wspólnie coś organizujemy, mimo że działamy tu już od dawna.
Sobotnie wydarzenia odbywać się będą w różnych miejscach na Saskiej Kępie. O godz. 12 w Domu Funkcjonalnym przy ul. Jakubowskiej święto zainauguruje występ zespołu Blisko Pola. Jednocześnie będzie tu można oglądać – w galerii BWA Warszawa – wystawę malarstwa i instalacji „Plądrujemy ruiny rzeczywistości". W piwnicy wystawione zostaną oryginalne „Projekty EXPO z lat 1904 – 1939 na Saskiej Kępie, Kamionku, Kępie Skaryszewskiej i Powiślu". Swoją obecność w Domu Funkcjonalnym zaznaczy także nowy sklep designerski z kawą i piwem Szara Cegła Marcina Brzózki, który oficjalnie otworzy się dopiero w sierpniu, po generalnym remoncie kamienicy.
O godz. 12 można też przyjść do Kępa Cafe. Tutaj do obejrzenia będą fotografie Stadionu Dziesięciolecia i Narodowego wykonane przez artystów z Projektu Sputnik.
Mocnym punktem pełnego wydarzeń programu będzie zaplanowana na godz. 14 inscenizacja... bitwy pod Lipskiem pomysłu Maćka Świetlika.
– To będzie zupełnie nietypowe spojrzenie na tę historię. Rozegra się na rogu ulic Lipskiej i Elsterskiej, bo książę Józef Poniatowski podczas tej bitwy zginął właśnie w nurtach rzeki Elstery – mówi Kazimierowska.
Zabawę na Saskiej o godz. 22 zakończy plenerowy koncert Tres.b i Adama Repuchy oraz sety didżeja Patryka Kawalarza.
– Mieszkańcy ulicy Nurskiej regularnie organizują sąsiedzkie imprezy, dlatego nie mieli nic przeciwko tak późnej porze – mówi Kazimierowska.
Ta nietypowa inicjatywa ma się odbywać cyklicznie. Nawet nie raz w roku, ale częściej.
– Mamy nadzieję na kolejną edycję we wrześniu – zapowiada Kazimierowska.
* Saska Expo – Saska Kępa, różne lokalizacje, 4.06 od godz. 12, wstęp wolny program: www.saskaexpo.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA