fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokacka akcja darmowych porad bez podatku VAT

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Minister finansów zwolnił z VAT bezpłatną pomoc prawną, którą świadczyć będą adwokaci w sobotę 4 czerwca
W tym dniu Naczelna Rada Adwokacka organizuje ogólnopolską akcję darmowych porad. Po wprowadzeniu kas fiskalnych adwokaci mieli wątpliwości, czy nie będą musieli ich rejestrować i płacić od nich podatku. NRA zwróciła się więc do ministra finansów z pytaniem o VAT od świadczenia pomocy prawnej.
Jak informuje NRA, Ministerstwo Finansów w odpowiedzi uznało, że działania adwokatów podczas akcji nie muszą być objęte ewidencjonowaniem za pomocą kas. Nie muszą oni też odprowadzać podatku od bezpłatnych porad. Nie udało się jednak uzyskać zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego ani wiążącej interpretacji podatkowej.
Podpisane przez wiceministra Macieja Grabowskiego stanowisko MF, które jest interpretacją ustawy o VAT, otrzymała także „Rz". Zgodnie z nim nieodpłatne świadczenie usług co do zasady nie podlega opodatkowaniu. Za odpłatną i opodatkowaną uznana jest jednakże usługa świadczona za darmo, lecz w celu innym niż działalność gospodarcza (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT) – np. w celu charytatywnym.
Udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej nie można uznać za odpłatne świadczenie usług, jeśli będzie się ono wpisywało w cel działalności gospodarczej adwokata (kancelarii) – wyjaśnia MF. Chodzi np. o sytuację, gdy zaangażowanie w bezpłatne poradnictwo wynikać będzie przede wszystkim z chęci budowania wizerunku kancelarii, co w efekcie pozwoli zdobyć jej nowych klientów. Ważne też, aby znalazło ono odzwierciedlenie w działaniach podatnika prawnika (np. w formie informacji na jego stronie internetowej, w mediach). Wówczas można uznać, iż takie darmowe porady mieszczą się w celu jego działalności gospodarczej. Zdaniem MF tak właśnie może być z sobotnią akcją adwokatów, ponieważ lista jej uczestników jest podawana do publicznej wiadomości, co służy budowaniu wizerunku ich kancelarii i pozytywnemu ich postrzeganiu.
W ocenie ministerstwa odsuwa to na dalszy plan analizę korzyści, jakie z takich działań odnoszą osoby uzyskujące bezpłatną poradę. Gdyby bowiem celem tychże działań była przede wszystkim ich korzyść w postaci bezpłatnego wsparcia prawnego, to takie usługi byłyby opodatkowane (podstawą opodatkowania byłby koszt wyświadczenia).
Według MF przepisy rozporządzenia o kasach fiskalnych dają podstawę do zwolnienia usług świadczonych pro bono z obowiązku ewidencjonowania kasowego.
– Pismo MF uspokoiło nasze obawy co do akcji 4 czerwca, ale sprawa pomocy prawnej pro bono wymaga rozwiązania systemowego – komentuje Monika Strus-Wołos z NRA.
Czytaj też artykuły:
 
Zobacz więcej w serwisie:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA