fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Aplikanci radcowscy wzywani do protestu

www.sxc.hu
Piszcie e-maile do posłów – apeluje prezes Krajowej Rady Radców Prawnych do rzeszy 10 tys. osób odbywających szkolenia na aplikacji radcowskiej
Sam też wysłał do aplikantów list pocztą elektroniczną.
Chodzi o dobiegające końca w Sejmie prace nad projektem ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, która może zezwolić prawnikom bez aplikacji (magistrom prawa), na reprezentowanie stron w postępowaniach przed sądami rejonowymi.
Posłowie chcą zrównać kompetencje doradców prawnych z radcowskimi - pisze Maciej Bobrowicz. Jego zdaniem byłoby to nie do przyjęcia dla tych, którzy odbywają aplikacje i pragną zostać radcami.
Prezes KRRP prosi o wysyłanie na skrzynki poselskie e-maili wyrażających protest przeciwko takiemu rozwiązaniu.
- Absolwenci prawa na studiach uczyli się tylko teorii prawa i nie posiadają umiejętności występowania przed sądami, które nabywa się dopiero w trakcie szkolenia na aplikacji i praktyki po jej zakończeniu. Pokazują to także sondaże wśród samych studentów, którzy oceniają, że nie są do tego przygotowywani - mówi prezes Bobrowicz.
Siedmioosobowa podkomisja wyłoniona spośród członków sejmowej komisji sprawiedliwości proponuje, by tzw. doradcy prawni mogli występować w sądach rejonowych tylko na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez adwokata lub radcę prawnego - po zdaniu egzaminu prawniczego (bez spraw karnych i rodzinnych).
Dalej idzie osobna propozycja dwóch posłów: absolwenci prawa mogliby być samodzielnymi pełnomocnikami w tych sądach bez żadnego dodatkowego egzaminu.
Zobacz więcej:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA