fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Nie wszyscy lokatorzy muszą płacić za windę

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Wspólnota mieszkaniowa może różnicować koszty utrzymania windy, obciążając nimi właścicieli klatek schodowych
Wspólnota mieszkaniowa w Mińsku Mazowieckim składa się z pięciu klatek schodowych, w których tylko w dwóch znajdują się windy. Właściciele lokali uchwalili, że koszty utrzymania wind (m.in. konserwacja, naprawa, dozór techniczny, koszt linii telefonicznej do łączności awaryjnej) będą obciążać właścicieli lokali mieszczących się na klatkach schodowych wyposażonych w to urządzenie.
Uchwałę zaskarżył do sądu Jerzy J. (mieszka na klatce z windą), twierdząc, że narusza ona przepisy ustawy o własności lokali (art. 14) oraz naraża go na uszczerbek finansowy. Przenosi bezpodstawnie koszty utrzymania i eksploatacji wind zainstalowanych w budynku na właścicieli jedynie lokali mieszkalnych położonych w dwóch z pięciu klatek znajdujących się ogółem w budynku. Sąd Okręgowy w Siedlcach stwierdził, że uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie narusza prawa. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 ustawy o własności lokali, na koszty zarządu nieruchomością wspólną, które obciążają wszystkich właścicieli (każdego w odpowiednio ułamkowej części), składają się m.in. opłaty za windę. Z art. 13 ust 1 ustawy wynika zaś obowiązek właścicieli płacenia na utrzymanie ich lokali poprzez m.in. uczestniczenie w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Zdaniem sądu nie oznacza to jednak konieczności określenia skali tych obciążeń w jednakowej dla wszystkich wysokości. Skoro tylko część lokali ma windy, których bezpieczne funkcjonowanie wymaga wykonywania określonych prac, przesądza to o możliwości odpowiedniego zróżnicowania w uchwale wysokości zaliczki na ten cel. Wyrok utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Lublinie. sygnatura akt I ACa 178/11 Czytaj też:   Zobacz » Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Wspólnoty mieszkaniowe » Koszty, opłaty, rozliczenia we wspólnocie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA