fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Węgier reżyseruje Gombrowicza

PAT
Jan Bończa-Szabłowski
To ostatnio jeden z najczęściej granych utworów Gombrowicza. Na zakończonym niedawno Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu zaprezentowano sześć inscenizacji „Iwony, księżniczki Burgunda".
Co ciekawe, żadnej nie zrealizował reżyser z Polski. Przedstawienie, które zarejestrowała TVP Kultura, powstało w Teatrze Śląskim w Katowicach, a przygotował je Węgier Attila Keresztes. Z powodu bariery językowej praca z nim, jak podkreślali aktorzy, była sporym wyzwaniem, ale w efekcie wniosła wiele świeżości.
Lodowato zimny, odhumanizowany świat władców znakomicie wyrażony w scenografii i kostiumach przeciwstawiony został kolorytowi świata głównej bohaterki granej przez Agnieszkę Radzikowską. Za tę rolę aktorka otrzymała nagrodę na festiwalu w Radomiu. Trzeba przyznać, że nie ustępują jej pozostali artyści – Michał Rolnicki jako książę Filip potrafi być zarówno znudzonym melancholikiem, jak i pełnym energii człowiekiem czynu. Królowa Małgorzata Anny Kadulskiej przekonująco snuje swój sen o giętkości. A jej temperament jest całkowitym przeciwieństwem zniewieściałego i przesympatycznego Króla Jerzego Głybina.
20.20 | TVP Kultura | WTOREK
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA