fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Do więzienia za duży nóż na ulicy lub w parku

www.sxc.hu
W miejscach publicznych nie będzie można mieć przy sobie niektórych rodzajów białej broni
Sejm rozpoczyna prace nad zmianami w kodeksie karnym oraz ustawie o broni i amunicji. Posłowie przygotowali projekt i chcą zakazać noszenia dużych noży w miejscu publicznym. Za złamanie zakazu proponują dwa lata więzienia.
Miejscem publicznym, zdaniem autorów, ma być każde miejsce dostępne dla nieokreślonej liczby osób. W noweli ustawy o broni pojawić się ma nowy katalog broni białej. Zaliczane do niej będą wszelkie przedmioty mające charakter broni ofensywnej, z wyjątkiem noży o jednej krawędzi roboczej i długości ostrza poniżej 8 cm.
Ze względów praktycznych autorzy pomysłu nie chcą zakazać noszenia przy sobie bardzo małych noży. Jeśli chodzi o noże większe, nie byłoby generalnie zakazane ich nabywanie, posiadanie ani zbywanie, lecz wyłącznie posiadanie w miejscach publicznych. Dozwolone ma być jednak posiadanie takiej broni w miejscu publicznym, jeżeli okoliczności wskazują, że jest to uzasadnione realizacją celu zgodnego z prawem. Ocena tej ostatniej przesłanki ma należeć do sądów. Cel zgodny z prawem, zdaniem autorów projektu, może mieć charakter zawodowy, edukacyjny, kulturalny, historyczno-rekonstrukcyjny, sportowy czy rekreacyjny.
Skąd pomysł na zmiany? Statystyki są zatrważające - uzasadniają autorzy. Tylko w 2009 r. w przestępstwach z użyciem niebezpiecznych narzędzi, wśród których zdecydowanie największą część stanowiły noże, zginęły 404 osoby. Dla porównania, od broni palnej straciło życie 36 osób.
Etap legislacyjny:
- po pierwszym czytaniu
Czytaj również:
Zobacz też:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA