fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

XIX-wieczne kurioza w Fotoplastikonie

*„Obrazek z chińskiej ulicy” (1910 r.) i „Małpi koncert” (1930 r.) – m.in. te fotografie znajdą się na wystawie „XIX-wieczne kurioza”, którą od czwartku można oglądać w Fotoplastikonie Warszawskim. fot. ZE ZBIORÓW JACKA DEHNELA
Życie Warszawy
Miłe małpki? Tylko z pozoru. Obyczajowy obrazek z chińskiej dzielnicy, ale z dybami na pierwszym planie. Jacek Dehnel pokaże część swojego niezwykłego zbioru stereoskopowych fotografii
Kuriozalne fotografie, jak nazwał je na potrzeby wystawy, zaczął zbierać jeszcze jako uczeń liceum. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wypatrzył na Jarmarku Dominikańskim kilka zdjęć z przełomu XIX i XX w.
– Jedna z nich przedstawiała panią w bardzo strojnej, secesyjnej sukni, trafiła później do jednego z moich obrazów. W ogóle z początku zbierałem zdjęcia jako „ściągi" do rysunków – zdradza Jacek Dehnel.
 
 
Z czasem pojedyncze fotografie zaczęły się układać w kolekcję, która ciekawie dopełnia wizerunek jej posiadacza – poety, prozaika, erudyty i laureata wielu nagród literackich, w tym  Paszportu „Polityki" w 2006 r.
Ile obiektów liczy dziś zbiór?  – Nie mam pojęcia – wyznaje  Dehnel. – Fotografie, w przeciwieństwie do innych zbiorów, zajmują na szczęście mało miejsca, część stoi na półce w albumach, ale większość jest upakowana ciasno w szufladach. Jeśli mam powiedzieć zatem, ile ich jest, to powiedziałbym: ze trzy szuflady, trochę w albumach, trochę na ścianach.
Z tego zbioru kolekcjoner postanowił pokazać 48 zdjęć stereoskopowych. – Zaledwie – podkreśla. – Ale tylko tyle jest miejsc w bębnie fotoplastikonu.
Już same tytuły  bywają intrygujące: „Rzut oka na życie
w morskich głębinach", „Rytmy taneczne na Samoa", „Ciężkie zapalenie spojówek", „Skaczący kociak, zdjęty w 1/200 sekundy" albo „Pół mili wieprzowiny...".
 
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA