fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Mniej biskupów pomocniczych

ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Maleje liczba członków Konferencji Episkopatu Polski
W Polsce jest obecnie 131 biskupów, w tym 43 diecezjalnych (po uwzględnieniu nagłej śmierci abp. Józefa Życińskiego i wakatu w archidiecezji lubelskiej). Ponadto jest 55 biskupów pomocniczych, 32 biskupów emerytów oraz jeden biskup tytularny (abp Stanisław Wielgus) – wynika z opublikowanego właśnie najnowszego tomu „Akt Konferencji Episkopatu Polski" wydawanych przez biuro prasowe episkopatu. Seria zawiera m.in. dane statystyczne dotyczące polskich hierarchów.
Wynika z nich, że w ostatnim pięcioleciu wzrosła liczba emerytów. Od 2006 r. grono biskupów seniorów powiększyło się o osiem osób. I będzie ich coraz więcej. Jeszcze w tym roku przejdą na emeryturę czterej biskupi diecezjalni: metropolici – katowicki abp Damian Zimoń, częstochowski abp Stanisław Nowak, łódzki abp Władysław Ziółek oraz biskup gliwicki Jan Wieczorek. W najbliższych pięciu latach na emeryturę odejdzie 21 biskupów diecezjalnych i 14 pomocniczych (tylko w tym roku w wiek emerytalny, czyli 75 lat, wkracza dwóch z nich). Biskupi emeryci nie są członkami Konferencji Episkopatu Polski.
Zmniejszanie się liczby biskupów pomocniczych zbliża Polskę do modelu, jaki jest w Kościołach w innych krajach
Ogólna liczba członków KEP spada, gdyż maleje liczba biskupów pomocniczych. W ciągu ostatnich pięciu lat zmniejszyła się o siedem. W tej chwili w 44 diecezjach jest 55 biskupów pomocniczych, czyli 1,4 biskupa na diecezję. Rzadko bywa, że jak w archidiecezji lubelskiej jest czterech czynnych biskupów pomocniczych (jeden, bp Ryszard Karpiński, kończy w tym roku 75 lat) albo jak w warszawsko-praskiej – żadnego (bp Stanisław Kędziora jest na emeryturze). W tej ostatniej diecezji spodziewana jest niebawem nominacja biskupa pomocniczego, podobnie jak w archidiecezji krakowskiej, gdzie jeden z trzech biskupów pomocniczych – bp Józef Guzdek – został niedawno biskupem polowym.
– W Polsce jest stosunkowo dużo biskupów pomocniczych. Zmniejszanie się ich liczby zbliża nas do modelu, jaki istnieje w Kościołach w innych krajach – mówi rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch.
W Polsce większa niż gdzie indziej liczba biskupów pomocniczych w stosunku do liczby wiernych jest dziedzictwem świadomej polityki kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas uważał, że jednym z elementów wzmocnienia więzi wiernych z Kościołem będą częstsze kontakty z biskupami, co mogła zapewnić duża ich liczba. Niemniej za Wyszyńskiego episkopat był mniej liczny niż obecnie. Powód był prosty – mniejsza liczba diecezji.
Dlaczego teraz ubywa biskupów pomocniczych? Po pierwsze – mniej się ich mianuje w diecezjach, a po drugie – z ich grona (albo z Watykanu) powoływani są biskupi diecezjalni.
Z danych KEP wynika, że w Polsce jest sześciu kardynałów, z tego tylko kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz są członkami KEP, 23 arcybiskupów i 102 biskupów.
 
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki e.czaczkowska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA