fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Ile wart jest Bolesław Śmiały?

W kwietniu będzie znana wycena kopalni Bolesław Śmiały, jaką Kompania Węglowa (KW) może wnieść do grupy energetycznej Tauron w zamian za akcje tej grupy.
Później gotowa ma być wycena należących do KW akcji Południowego Koncernu Węglowego (PKW) z grupy Tauron.
Od wielkości wyceny tych aktywów będzie zależało, czy KW ostatecznie zdecyduje się na wniesienie kopalni do PKW, a następnie zbycie posiadanych akcji tego koncernu Tauronowi, w zamian za akcje tej giełdowej spółki - poinformował w piątek dziennikarzy wiceprezes Kompanii, koordynujący prace jej zarządu, Jacek Korski.
- Wyznaczyliśmy sobie pewien próg opłacalności tego przedsięwzięcia. Jeżeli wycena pokaże, że ten próg nie zostanie osiągnięty, zastanowimy się, co dalej z tym projektem. Sądzę, że będziemy decydować w tej sprawie na przełomie kwietnia i maja - powiedział Korski.
Wiceprezes dodał, że kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych co roku przynosi stabilny zysk. Dlatego jeżeli wycena jej wartości okaże się zbyt niska, zarząd Kompanii będzie musiał przeanalizować, na ile pozbywanie się zakładu jest dla spółki opłacalne.
Korski poinformował także, że obecnie, we współpracy z przedstawicielami grupy Tauron, weryfikowane są parametry ewentualnej transakcji. Przypomniał, że wstępne założenia w tym zakresie (potrzebne np. do przygotowania "zamiany" akcji PKW na akcje Taurona) były przyjmowane jeszcze przed giełdowym debiutem tej grupy energetycznej. Teraz dane te wymagają aktualizacji.
Zwiększenie zdolności wydobycia węgla z własnych zasobów to jeden z elementów strategii grupy Tauron. Częścią grupy jest PKW, złożony z kopalń Sobieski i Janina - mniejszościowy pakiet akcji tej spółki należy do Kompanii Węglowej. Wcześniejsze porozumienie obu firm zakładało, że KW wniesie do grupy Tauron kopalnię Bolesław Śmiały, a posiadane akcje PKW zamieni na akcje Taurona, które będzie mogła sprzedać na giełdzie.
Przedstawiciele obu firm zapowiadali wcześniej, że transakcja powinna zostać sfinalizowana w tym roku. W piątek Korski uzależnił jej przeprowadzenie od opłacalności, wyznaczanej wyceną kopalni i akcji PKW.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA