fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nepal: chrześcijanie w Nepalu żądają cmentarzy

Środowa demonstracja w Katmandu zgromadziła około tysiąca chrześcijan
AFP
Setki chrześcijan protestowały w Katmandu, domagając się od władz Nepalu wskazania terenów, na których mogą chować zmarłych
Nepal zamieszkują w większości wyznawcy hinduizmu - stanowią ponad 80 proc. populacji 27-milionowego kraju. Według tej religii, niemal każdy po śmierci powinien zostać skremowany.
Chrześcijanie, których jest w Nepalu według różnych źródeł między 0,5 a 1,5 proc. społeczeństwa, twierdzą, że mają do dyspozycji zbyt mało miejsc do chowania bliskich.
W środę około tysiąca z nich wyszło na ulice stolicy, skandując "Dajcie nam prawa, dajcie nam cmentarze". Domagali się zapewnienia miejsc do pochówku we wszystkich 75 prowincjach Nepalu.
- Jeśli rząd wysłucha naszych żądań, w spokoju będziemy kontynuować życie w tym kraju, przyczyniając się do jego rozwoju. W przeciwnym wypadku wkrótce znów wyjdziemy na ulice - powiedział pastor Sundar Thapa, jeden z liderów protestu.
Protesty rozpoczęły się na początku roku, gdy władze Katmandu zakazały chowania chrześcijan w pobliżu Pashupatinath, jednej z ważniejszych świątyń hinduistycznych. Sąd Najwyższy tymczasowo zniósł zakaz, nie wyciszyło to jednak debaty religii. W ubiegłym miesiącu rząd obiecał, że znajdzie w pobliżu Katmandu tereny, które przeznaczy na chrześcijańskie cmentarze. Do tej pory tak się jednak nie stało.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA