fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przyspiesza prywatyzacja PKP

Wyniki PKP Cargo
Rzeczpospolita
Rusza sprzedaż PKP Cargo. Wartość transakcji może przekroczyć 1 mld zł
Jak dowiedziała się „Rz", w poniedziałek PKP ma rozpocząć sprzedaż PKP Cargo, kolejowego przewoźnika towarowego.
W tym samym dniu mija termin składania ofert przez chętnych na zakup Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury.
– W tym roku na rynek trafią jeszcze akcje Polskich Kolei Linowych, spółki PKP Energetyka i Telekomunikacji Kolejowej – mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP. Doddaje, że zaproszenie do kupna Polskich Kolei Linowych ma zostać opublikowane w najbliższych tygodniach.
Strategia prywatyzacyjna dla PKP Energetyki ma być gotowa w kwietniu. Do czerwca prace ma zakończyć doradca prywatyzacyjny w Telekomunikacji Kolejowej. – Szacujemy, że akcje PLK mogą być warte ok. 300 mln zł, a Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury – ok. 500 mln zł – mówi Adrian Furgalski, ekspert ds. transportu.
Na podstawie wyceny porównawczej do europejskich spółek z branży, uwzględniając przychody, zysk i kapitał własny, PKP Cargo warte jest ok. 2,1 mld zł – wynika z wyliczeń „Rz". Eksperci mówią nawet o kwocie przekraczającej 3 mld zł.
– Trudno szacować wartość PKP Cargo. To z jednej strony drugi największy przewoźnik europejski dysponujący sporym udziałem w rynku. Z drugiej jednak wymaga znaczących inwestycji. Na obniżenie wyceny może też wpływać brak stabilności i przewidywalności w zakresie opłat za dostęp do torów – mówi Furgalski.
– To rynek i inwestorzy określą wartość i perspektywy, które da im zakup pakietu PKP Cargo. Dlatego wydaje się nam, że prywatyzacja przewoźnika spotka się z zainteresowaniem inwestorów. O wyborze będą decydować parametry transakcyjne, liczymy jednak zarówno na udział inwestorów branżowych, jak i finansowych – mówi Tomasz Ciborowski, dyrektor departamentu w BZ WBK, który należy do konsorcjum doradców prywatyzacyjnych.
PKP chce sprzedać 50 proc. plus jedną akcję towarowego przewoźnika. Na odpowiedzi od potencjalnych zainteresowanych będzie czekać do 12 maja. Pod koniec maja ma ogłosić listę firm, które będą mogły przeprowadzić due diligence w spółce. Władze PKP i resort infrastruktury liczą, że transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku.
Prywatyzacja towarowego przewoźnika ma być największą jak do tej pory w PKP. W lutym spółka matka kolejowej grupy sprzedała za 150 mln zł należący do niej pakiet akcji Bombardiera .
W planach ma jeszcze m.in. sprzedaż PKP InterCity. To jednak może nastąpić dopiero w 2013 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA