fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Wyźsza emerytura za misje zagraniczne

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Zmieniają się zasady podnoszenia emerytur wojskowych m.in. za walkę z terroryzmem czy służbę na misjach
Resort obrony przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur wojskowych.
Przyznaje on uprawnienia do podnoszenia emerytury o 0,5 proc. za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby w strefie działań wojennych także żołnierzom, którzy przebywają w tej strefie, a nie zostali zaliczeni do składu kontyngentu wojskowego wydzielonego z Sił Zbrojnych RP. Rozszerzenie prawa do podwyższenia świadczeń ma dotyczyć żołnierzy zawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami kraju, a następnie kierowanych do wykonywania obowiązków w tej strefie m.in. przez przełożonych ze struktur międzynarodowych.
Z danych MON wynika, że od roku 2008 do 21 lutego 2011 r. łącznie zostało skierowanych do wykonywania zadań w rejonach działań wojennych ze struktur dowodzenia NATO i innych struktur międzynarodowych 72 żołnierzy (z 487 wyznaczonych do służby poza granicami). Z tej grupy pięciu żołnierzy przebywało w strefie działań wojennych przez trzy – sześć miesięcy, a pozostali kierowani byli w niebezpieczne rejony na okres od dziesięciu do 120 dni. Podnoszenie świadczeń dla tej grupy nie będzie więc zbyt kosztowne.
Ponadto z rozporządzenia wykreślone zostają subdelegacje dające ministrowi obrony narodowej możliwość określenia stanowisk (jednostek lub oddziałów), których zajmowanie uprawnia do podwyższenia emerytury wojskowej. Nowe przepisy ujednolicają też kryteria podwyższania emerytur z kryteriami przyznawania dodatków stałych do uposażenia żołnierzy zawodowych.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Czytaj także w artykułach:
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA