fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Podatek od strzyżenia psów

Usługi utrzymania i pielęgnacji zwierząt także są opodatkowane w formie karty podatkowej
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Jaki podatek obowiązuje przy usłudze strzyżenia psów?
Jeśli idzie o podatek dochodowym, to najprostsza i najkorzystniejsza będzie karta podatkowa.
Strzyżenie psów i owiec mieści się w poz. 79 (usługi utrzymania i pielęgnacji zwierząt) załącznika nr 4 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Miesięczny podatek jest niezależny od wielkości osiąganych przychodów ani ponoszonych kosztów i wynosi 303 zł, a przy zatrudnieniu jednej osoby 546 zł (zgodnie z załącznikiem nr 3 do tej samej ustawy).
Więcej o karcie podatkowej:
Czytelnik może też wybrać  inny podatek: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (np. gdy zatrudniałby więcej niż jedną osobę). Zasady opodatkowania reguluje ta sama ustawa. Stawa ryczałtu wynosi 8,5 proc. (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b). Należy pamiętać, że ryczałt ten płaci się od przychodów, czyli bez pomniejszania o koszty.
Więcej o ryczałcie:
Gdyby czytelnik chciał odliczać wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalności, pozostaje mu podatek dochodowy na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej lub według liniowej stawki 19 proc.
Więcej o podatku liniowym:
Szerzej o wyborze formy opodatkowania:
Jeśli idzie o VAT, to  zwalnia się z podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 150 tys zł  (zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Oczywiście, jeśli podatnik rozpoczyna dopiero działalność, limit ten oblicza się w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym (art. 113 ust. 9 ustawy).
Więcej o zwolnieniu z VAT ze względu na wielkość obrotów:
Strzyżenie nie jest usługą weterynaryjną. Nie jest usługą fryzjerską damską ani męską. Nie stosuje się tu zatem obniżonej stawki VAT, tylko stawkę 23 proc.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA