fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Granty dla naukowców rozdzieli Narodowe Centrum Nauki

W Krakowie otwarto w piątek Narodowe Centrum Nauki.
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Teraz sami naukowcy będą rozdzielać pieniądze na badania
W Krakowie otwarto w piątek Narodowe Centrum Nauki. Zajmie się ono przyznawaniem pieniędzy z budżetu na badania naukowe. Finansować ma badania podstawowe.
– Czyli takie, których głównym celem jest poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące człowieka, otaczającej nas rzeczywistości, zdobywanie wiedzy na temat podstawowych faktów, zjawisk – wyjaśniał prof. Andrzej Jajszczyk, specjalista od telekomunikacji, szef NCN. – Żeby odpowiedzieć na te pytania, musimy również zajmować się naszą kulturą i poznawać przeszłość.
Centrum finansowane będzie z budżetu państwa, ale prof. Jajszczyk zapowiedział, że chce też szukać innych źródeł. W tym roku NCN ma do rozdzielenia 305 mln zł. Do 2014 r. ma to być miliard. 20 proc. budżetu przeznaczy na finansowanie badań najbardziej utalentowanych młodych uczonych.
Minister nauki prof. Barbara Kudrycka tłumaczyła, że na siedzibę NCN wybrano Kraków, bo jest to miasto z 600-letnią tradycją naukową, ale też, by zaznaczyć, że nowa instytucja ma działać niezależnie od ministerstwa.
– Zaczyna się nowy rozdział – mówił premier Donald Tusk.
– Po raz pierwszy to grono uczonych ma możliwość określania, jakie badania należy dofinansować – przyznał prof. Michał Karoński, przewodniczący rady NCN, która składa się z 24 naukowców.
– Polska jest ostatnim krajem UE, który nie miał niezależnej od polityków agencji do rozdzielania pieniędzy na badania – stwierdził prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. – Teraz wszystko zależy od środowiska, żeby się ostro oceniało, co nie zawsze jest regułą.
Minister Kudrycka zastrzegła, że przekazanie naukowcom władzy rozdzielania pieniędzy oznacza też przyjęcie przez nich odpowiedzialności za przyszłość nauki.
Ogłoszenie pierwszego konkursu planowane jest na
15 marca, termin składania wniosków upłynie 15 czerwca. Wnioski mają być napisane po polsku i po angielsku, bo – jak zapowiedział prof. Karoński – o ich recenzowanie będą proszeni także naukowcy z zagranicy.
NCN to kolejna rządowa agencja finansująca naukę. Mające siedzibę w stolicy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju finansuje badania ważne dla gospodarki. W tym roku dysponuje ponad 600 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA