fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Resort nie zgłosił zmian

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Sędziowie i prokuratorzy nie ufają planom ministra. Są zastrzeżenia do trybu prac nad zmianą przepisów. Prokuratorzy zapowiadają skargę konstytucyjną
 
Projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych budzi w Sejmie emocje nie mniejsze niż podczas konsultacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Na ostatnim posiedzeniu podkomisji mogło dojść do przełomu. Ministerstwo zapowiadało bowiem, że zweryfikuje kilka najbardziej kontrowersyjnych propozycji, m.in. zmian w ocenach okresowych, rezygnacji z powołania komisji konkursowej do opiniowania kandydatów na wakaty oraz podporządkowania dyrektora sądu jego prezesowi. Na zapowiedziach się jednak skończyło.
– Posiedzenie trwało krótko i nic się na nim nie działo – mówi „Rz" jeden z sędziów obecnych w Sejmie.
Po kilkunastu minutach zdecydowano, że wszystkie organizacje, w tym Krajowa Rada Sądownictwa, mają złożyć propozycje zmian na piśmie.
Dlaczego nie pojawiły się zapowiadane przez MS  poprawki?
– Ze względów proceduralnych – tłumaczy „Rz" poseł Jerzy Kozdroń, przewodniczący podkomisji pracującej nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. – Ministerstwo nie mogło zgłosić autopoprawki, bo od nowa musiałby ruszyć proces legislacyjny w tej sprawie. Rząd nie jest już gospodarzem propozycji, bo projekt trafił do Sejmu. Najrozsądniejsze zmiany zostaną przejęte przez posłów podkomisji i zgłoszone do projektu jako poprawki.
– Po co mamy zgłaszać poprawki do przepisów, z których MS ma się wycofać? Nie mamy gwarancji, że one się pojawią. Nie szkoda pracy naszej i komisji? – pyta sędzia Maciej Strączyński, prezes Iustitii.
Rozczarowania posiedzeniem nie ukrywa też prokurator Jacek Skała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów RP.
– Nie wykluczamy złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego na tryb pracy nad ustawą – mówi „Rz".
Następne posiedzenie podkomisji 22 marca.
etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu
Opinia:
Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości
Nie wycofujemy się z zapowiadanych poprawek. Zostaną one zgłoszone przez posłów prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu podkomisji. Nie zmieniliśmy zdania w sprawie poprawek do ocen okresowych sędziów, mają być one opisowe i połączone z indywidualnym planem rozwoju; rezygnujemy z komisji konkursowej, która mogła oznaczać konkurencję dla Krajowej Rady Sądownictwa, a nadzór nad menedżerami chcemy oddać w ręce prezesów sądów. Zależy nam na sprawnym procedowaniu nad poprawkami do ustawy o ustroju sądów powszechnych.
 
 
 
czytaj więcej:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA